Osmanlıca Kursu

Cumhuriyet’in kurulması ile birlikte bazı değerlerimiz geride kalmıştır. Onlardan biride dedelerimizin eski türkçe olarak niteledikleri Osmanlıcadır. Osmanlı Türkçesi olarakta adlandırılan bu dil son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konular arasında hükümetin liselerde okutulması için çalışma yaptığı ve bazı çevrelerin malum nedenlerden dolayı karşı çıkmalarına sahne oluyor.

Osmanlı Türkçesi

Osmanlıca Nedir?
Osmanlı İmparatorluğu tarafından hazırlanan ilk anayasada (Kanun-ı Esasî) dil olarak Osmanlı Türkçesi benimsenmiştir. Harfler arapça olup, Farsça ve Türkçe için uyarlanmış hali kullanılmıştır. Özellikle 13 ve 20. yüzyılında Osmanlı devletinin yayıldığı her yerde Osmanlıca hakim olmuştur.

Ücretsiz Osmanlıca Kursları
Özellikle arapça yada Kur’an-ı Kerim okumayı bilenler için öğrenmesi daha kolay olan Osmanlıca öğrenmek isteyenler için ücretsiz kurslar düzenlenmektedir. Halk Eğitim Merkezleri başta olmak üzere belediyelerin sanat ve meslek edindirme kursları b aland imkan sağlıyor. Örnek İsmek, Busmek, Komek gibi kurumlardan yararlanabilirsiniz.

İsmek (İstanbul)
İstanbul’un ücretsiz halk üniversitesi haline gelen kurumu İsmek Osmanlıca eğitimleri alanında 4 farklı branş ile ücretsiz eğitim vermektedir. Kişisel gelişim alanında bulabileceğiniz kurslar arasında Osmanlı Paleografyası,
Osmanlı Türkçesi İmlası, Osmanlıcada Arapça- Farsça Kurallar ile Osmanlıcada Kolay Metinler şeklinde herkesin severek katılacağı detaylandırılmış eğitimler bulunmaktadır.

Komek (Konya ve Kocaeli)
Biri Marmara diğeri İç Anadolu bölgesinin marka illeri Konya ve Kocaeli Komek ve Ko-mek kursları ile yine halklarına ücretsiz Osmanlıca eğitimleri vermektedir. Her ikisindede başvurular online yapılmaktadır.

Busmek
Yine aynı şekilde ülkemizin kış turizmine önemli katkı sağlayan bir ili Bursa Busmek kursları ile şehrimizde yaşayan insanların bu dili Osmanlı’nın başkentinde öğrenme fırsatı bulabilirler.

Torbalı Belediyesi
İzmir’in tarihi çok eskilere dayanan bir ilçesi öyleki bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ilçemizde bugünlerde osmanlıca heyecanı yaşanmaktadır. Torbalı Belediyesi ve Torbalı Halk Eğitim Merkezi arasında yapılan anlaşma gereği ilçe halkına ücretsiz eğitimler verilecektir.

ŞehitKamil Belediyesi
Öyle bir ilçeki Şehitkamil 1920 yılında Antep savunması sırasında annesinin örtüsünü açmaya çalışan fransız işgalcilere karşı koyan 14 yaşında Mehmet Kamil adında bir çocuk ve orada şehit oluyor. Şehit Kamil olarak anılmaya başlıyor. Gaziantep’in en önemli ilçelerinden birisi olan ilçede ücretsiz Osmanlıca kursları açılacaktır. 15 Yaş ve üzeri herkes bu imkanlardan ücretsiz olarak yararlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir