Mesleki Eğitim

Resepsiyonist İhtiyacı Hızla Artıyor.

Resepsiyonist, veya diğer bir deyişle rezervasyon elemanı kursu, konaklama ve seyahat hizmetleri alanında en çok talep gören eğitimlerden biridir. 2010 yılında yaygın eğitim programları arasına eklenmiştir. (Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, 2010).

GİRİŞ KOŞULLARI

Rezervasyon elemanı kursu için herhangi bir yaş sınırlarması belirtilmemiştir; ancak eğitim düzeyi olarak ise okuma yazmayı bilmek veya ilkokul mezunu olmak gereklidir.

Busmek kayıt tarihleri Eğitim Süresi 344 Saat

Resepsiyonist Nedir? Ne İşe Yapar?

Rezervasyon elemanı kursu ile ilgili bilgilere devam edeceğiz. Öncesinde resepsiyonist nedir, ne iş yapar gibi sorulara yanıt vererek devam etmek istiyorum.

“Şirketin en kilit elemanı” veya “şirketin yüzü” gibi ifadeler, resepsiyonistlerin rolünü daha iyi yansıtan ifadeler olabilir. Çünkü resepsiyonistler, organizasyonun veya işletmenin ilk temas noktasıdır ve genellikle müşteriler veya ziyaretçilerle ilk iletişimi kuran kişilerdir.

Bu nedenle, olumlu bir ilk izlenim oluşturmak ve olumsuz durumları önlemek için büyük bir sorumluluk taşırlar. İyi bir resepsiyonist, kuruluşun itibarını şekillendirmede kilit bir rol oynayabilir. Bu nedenle, resepsiyonist pozisyonu sıklıkla önemli ve stratejik bir pozisyon olarak kabul edilir.

Resepsiyonistlerden ilk akla gelen yerler genellikle oteller olur. Bu doğru bir düşünce tarzıdır, ancak resepsiyonistlerin çalışabileceği alanlar sadece otellerle sınırlı değildir. Örneğin, A, B ve C gruplarındaki seyahat acenteleri yanı sıra hastaneler, alışveriş merkezleri, spor ve güzellik salonları, eğitim kurumları, ofisler, restoranlar ve daha birçok örnek verilebilir.

Resepsiyonist Nasıl Olunur?

Rezervasyon elemanı olmak isteyenler için 3 farklı seçenek bulunmaktadır.

  • Meslek liseleri
  • Mesleki eğitim merkezleri
  • Kurslar

Resepsiyonit Kursu (Ücretsiz)

Türkiye’nin her yerinde ücretsiz katılabileceğiniz rezervasyon elemanı kursları ile ilgili detaylara devam edelim.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Kişisel Bakım: Rezervasyon elemanları, kurumun en dikkat çekici personellerinden biri oldukları için görünüşleri ve kişisel bakımları önemlidir. Bu nedenle, eğitimin ilk aşaması kişisel bakım ile başlamaktadır.

Yabancı Dil Eğitimi: Resepsiyonist istihdam alanları arasında A, B ve C gruplarındaki seyahat acenteleri bulunmaktadır. Bu nedenle, görev yaptığınız kurumdan hizmet alan müşterilerin büyük bir bölümü yabancı uyruklu vatandaşlardan oluşabilir. Yabancı uyruklu misafirlerle iletişim kurabilmek için yabancı dil bilgisine ihtiyacınız olacaktır.

Eğitimin 128 saatlik bölümü yabancı dil eğitimine ayrılmıştır. Bu bölümde İngilizce ve Almanca gibi iletişim ve mesleki yabancı dilleri öğrenme fırsatınız bulunmaktadır.

Ön Büro Organizasyonu: Uzun soluklu yabancı dil eğitiminin ardından 14 saat sürecek olan ön büro organizasyonu eğitimleri başlamaktadır.

Konukları Karşılama: İş hayatında sık sık gerçekleştireceğiniz bu eylem için prova niteliğinde bir eğitim süreci bulunmaktadır. Mizansenlerle dolu, bol uygulamalı bir deneyim sizi bekliyor.

Bilgisayar Otomasyon Programları: Gelişmiş teknoloji, rezervasyon elemanlarının işini kolaylaştırmak için her yerde olduğu gibi kullanılmaktadır. Rezervasyon alımı, takibi ve raporlama için geliştirilmiş programlar bulunmaktadır.

Rezervasyon İşlemleri: Adım adım eğitimin sonuna yaklaşırken, artık sanki görev başındaymış gibi gerçek rezervasyon işlemlerine başlayacaksınız.

96 saat sürecek olan rezervasyon işlemi eğitimlerine ilk olarak rezervasyon alma işlemi ile başlanacak ve ardından rezervasyon kayıt işlemleri ile devam edip son olarak durum analizleri ile sona erecektir.

Resepsiyonist Kursları Nerede var?

Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’ne bağlı olarak eğitim veren kurslarda bu eğitimi bulabilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezleri

Türkiye’nin tüm ilçelerinde en az bir şubesini bulabileceğiniz Halk Eğitimi Merkezi kursları, rezervasyon elemanı eğitimleri sunmaktadır. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan kurslarının yanı sıra, size en yakın merkezde böyle bir kursun açılması için talep oluşturmak için E-Yaygın uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. https://e-yaygin.meb.gov.tr/

KOMEK (Konya)

Halk Eğitim Merkezi kursları dışında, belediyelerin sağladığı meslek edindirme kurslarında da bu eğitimi bulabilirsiniz. Örneğin, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK), konaklama ve seyahat alanında birçok eğitim sunmaktadır.

Konya ve ilçelerinde yaşayan 16 yaş üzeri herkes için ücretsiz eğitim fırsatı sunmaktadır. Her yıl 3 farklı dönemde kayıt almaktadır. KOMEK kayıt tarihleri ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

REFERANSLAR

Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü (2010, Mart 19). Programlar. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı. https://e-yaygin.meb.gov.tr/download.ashx?fileID=1002

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir