Mesleki Eğitim

BELMEK Kayıtları Başladı. Son Gün 3 Haziran 2024

BELMEK yaz kursu kayıtları başladı. Başvuru için son günün 3 Haziran 2024 olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Kayıt işlemi için aşağıda yer alan linke tıklayarak https://belmek.ankara.bel.tr/uye-kaydi adresinden üye kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta içi kurslarını görmek ve başvuru yapmak için buraya tıklayınız.

Hafta sonu kurslarını görmek ve kayıt olmak için buraya tıklayınız.

BELMEK Online Kayıt Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıl çevrim içi kayıt uygulamasını başlatan BELTEK Kursları, başvuru için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesini kullanmaktadır. BELTEK çevrim içi kayıt işleminin nasıl yapıldığını görelim.

BELMEK Sistemine Üye Olmak Gerekiyor (Tek Seferlik)

Kurslara başvuru yapabilmek için öncelikle kaydolmamız gerekiyor. Bu, tek seferlik bir işlemdir; daha önceki dönemlerde kaydolduysanız, tekrar kaydolmanız gerekmez.

BELMEK üye başvuru formunda sizden T.C. Kimlik no, ad, soyad, doğum tarihi, cep telefonu vb. bilgiler istenmektedir.

Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra kurs başvurusu işlemine geçebilirsiniz. BELMEK yaz kursları için kayıt linkleri aşağıdadır:

Kurslarından yararlanabilmek için Ankara’da ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Formu doldururken, yapılan kontrollerde Ankara’da ikamet etmediğiniz tespit edilirse, üyeliğiniz kabul edilmeyecektir.

Belmek online kayıt hata veriyor

Ankara’da ücretsiz kurs denince akla gelen kurumlardan biri olan BELMEK, yaz dönemine özel olarak hafta içi ve hafta sonu kurslarına hazır mısınız?

BELMEK Ne Demek?

Açılımı Ankara Büyükşehir Belediyesi Beceri ve Meslek Edindirme Kursları olan BELMEK, 1994 yılında “Her ev bir atölye olacak” sloganı ile hayata geçmiştir. Büyük ölçüde kadınlara yönelik eğitim veren BELMEK kadınlara yeni bilgi ve meslek kazandırmayı hedeflemektedir. (1,2)

Ayrıca, Düzce Belediyesi’nin meslek edindirme kursları da BELMEK adıyla hizmet vermektedir. Yazımızda Ankara’daki BELMEK kurslarına yer vereceğiz. Düzce Belediyesi’nin meslek edindirme kursları hakkında da sitemizde bilgiyer yer almaktadır. Yaygın Eğitim ile ilgili tüm detaylara ver vermekteyiz.

BELTEK Kursları Daha Fazla Eğitim Seçeneği İçeriyor.

BELTEK Kursları, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle sunulan eğitimler, herkese açık olarak düzenlenmektedir. 2 ve 3 aylık eğitim süreleriyle, geleceğin mesleklerini içeren kurslardan faydalanmak için gereken yaş sınırı 17 ve üzeridir. Geniş bir eğitim yelpazesi sunan BELTEK, Ankara’da yaşayan bireyler için alternatif bir eğitim kaynağı sağlamaktadır.

BELMEK’te Hangi Kurslar Var?

Eğitimlerin büyük bölümü, el sanatları ve giyim alanlarında olmak üzere toplamda 41 farklı branşta sunulmaktadır.

Ahşap BoyamaAhşap Rölyef
Ahşap YakmaAlüminyum Rölyef
AmigurimiÇini
Deri İşlemeciliğiEbru
El NakışıEv Ekonomisi
FilografiGiyim
Hat Santıİğne Oyası
İpek PenturKağıt Rölyef
Kat’ıKilim
Makina NakışıMakrome
MefruşatKırkyama
ResimSepet Örücülüğü
Sim SırmaŞiş Dantel
Sıraltı BoyamaTakı Tasarımı
Taş BebekTel Kırma – Sarma
Turistik El SanatlarıAlçı Rölyef
Dantel AnglezEl Örgüsü
Gümüş İşlemeciliğiJüt Kari
Kumaş BoyamaMozaik
SeramikSoğuk Porselen Çiçek
Tezhip

BELMEK Kurs Merkezleri Nerede?

Ankara’nın birçok noktasında 59 farklı kurs merkezi ile hizmet verilmektedir. Size en yakın kurs merkezine ve adres bilgisine ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://seffaf.ankara.bel.tr/?onemliNoktalar

BELMEK Kursları Para Veriyor mu?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları, kursiyerlere herhangi bir ödeme yapmamaktadır. İnsanların bu şekilde bir arama yapmalarının nedeni, 2015 yılında bazı branşlarda günlük ödemeler yapılmasıdır. Bu uygulama kısa bir süre devam etmiş olup şu anda herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Kurs esnasında üretilen ürünlerin satışlarından hem kursiyerler hem de usta öğreticiler gelir elde etmektedir. Bunun dışında herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Kursiyerlere ödeme yapan tek kurum Türkiye İş Kurumu’dur. İşsiz vatandaşlarımıza istihdam imkânı sağlarken aynı zamanda meslek edindirmektedir. İŞKUR Kursları, Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz binlerce kurs seçeneği sunmaktadır.

BELMEK Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar, bu kuruma ait özel bir internet sitesi olmadığı için aradığınız bilgilere internet üzerinden kolayca ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle, usta öğretici alımları ile ilgili detayların genellikle paylaşılmadığı görülüyor. Ancak, size en yakın kurs merkezine bizzat giderek bilgi almanızı veya genel başvuru yapmanızı öneririm. İhtiyaç halinde sizinle iletişime geçilir.

HABER VE DUYURULAR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Beceri ve Meslek Edindirme Kursları tarafından yapılan haber ve duyuruları yazının devamında bulabilirsiniz.

Kadınların Renkli Dünyası Sergisi Görücüye Çıktı

2023-2024 eğitim-öğretim döneminin sona ermesiyle birlikte 8 aylık süreçte ortaya konan el emeği ürünler Ankaralılarla buluşma vakti geldi. Kursiyerler ve usta öğreticiler tarafından hazırlanan eserleri görmek için 17-24 Mayıs 2024 tarihleri arasında Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

5 Yılda 113 Bin Kişiye Ulaşıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Beceri Meslek Edindirme Kursları, her yıl binlerce kişiye ücretsiz eğitim imkanı sağlamaya devam ediyor. 2019 yılından itibaren yapılan kayıtlara baktığımızda, 113 bin kişinin yararlandığını görüyoruz. Tabii ki daha fazlasına ihtiyacımız var.

REFERANSLAR

  1. ALTINTAŞ, K. H., TEMEL, F., ÖZER, Ç., YILMAZ, B., TUTAL, G., TUTAR, N., & PEKER, O. (2005). Ankara Keçiören ilçesi BELMEK kurslarına katılan kadınların sağlık durumları ve belediyeden bekledikleri sağlık hizmetleri. Turkiye Klinikleri Journal of Medical Sciences25(5), 669-677.
  2. Coşkun, B. (2018). Ankara Büyükşehir Belediyesi Çankaya Bölgesi Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) el sanatları teknolojisi kösele çanta yapımı programının incelenmesi (Master’s thesis, Eğitim Bilimleri Enstitüsü).

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir