Mesleki Eğitim

Açık Öğretim Kayıt Tarihleri 2023-2024

Açık Öğretim Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Açık Öğretim 2023-2024 (üçüncü) dönem kayıt yenileme işlemleri 19 Nisan 2024 tarihi itibarıyla başlamış olup 13 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecektir.

Bu dönemde, sadece daha önce açık öğretime kaydolmuş olanlar için kayıt yenileme işlemi yapılmaktadır. İlk defa kayıt olacakların 2024-2025 eğitim-öğretim dönemini beklemeleri gerekmektedir.

Açık öğretim, ortaokul ve lise şeklinde iki farklı okul olarak, yaygın eğitim modeli ile hizmet vermektedir. Yarım kalan eğitimlerini tamamlamak isteyen 15 yaş üzeri herkes bu fırsatlardan yararlanabilir. (1)

Açık öğretim kayıtları, ilk kayıt ve kayıt yenileme olmak üzere iki şekilde yapılır.

Açık öğretim ilk kayıt ne demek? ‘ilk kayıt’, ilk defa başvuru yapacak, yani ilk defa açık öğretim ile tanışacak olanlar için yapılan kayıttır.

Kayıt yenileme ne demek? ‘kayıt yenileme’, bir önceki dönemde kayıt yaptırmış ve ilerleyen günlerde sınavlara katılmış bireylerin, sonraki dönem sınavına katılabilmek için gerekli sınav ücretini ödemeleri anlamına gelir.

İlk kayıt ve kayıt yenileme işleminin ne olduğunu anladıktan sonra, şimdi ilk kayıtların nereden yapılacağını görelim.

İlk kayıt, Halk Eğitimi Merkezlerinde yapılır.

Size en yakın veya hizmet almak istediğiniz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne, kayıt tarihlerinin başlaması ile birlikte gerekli belgelerle müracaat etmeniz gerekmektedir.

18 yaşından küçükler, velisi ile müracaat etmesi gerekir.

Bana En Yakın Halk Eğitimi Merkezini Nasıl Bulurum?

Türkiye’nin tüm ilçelerinde Halk Eğitimi Merkezi bulunmaktadır. Şu an için 998 merkezle hizmet verilmektedir. Size en yakın merkezi bulabilmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

[button text=”Halk Eğitimi Merkezi Bul” letter_case=”lowercase” color=”alert” size=”large” radius=”10″ icon=”icon-map-pin-fill” link=”https://mebbisyd.meb.gov.tr/kurumlistesi.aspx” target=”_blank”]

Söz konusu sayfada aşağıda belirttiğim şekilde seçim yapınız:

Açık öğretim
 • Özel/Resmi Kurum: Buradan resmi kurumları seçin.
 • İl: Bilgisine ulaşmak istediğiniz Halk Eğitimi Merkezi’nin bulunduğu ili seçiniz.
 • İlçe: Listeden size uygun ilçeyi seçiniz.
 • Kurum Türü: Açılan listede “Halk Eğitimi Merkezi,” şeklinde seçim yapınız.

“Kurumları Listele” butonuna tıkladığınızda, bilgilerine ulaşmak istediğiniz kurum bilgisi gösterilecektir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kayıt yaptıracağınız okulun ortaokul veya lise olmasının yanı sıra mezuniyet durumunuza ve e-okul’da kaydınızın olup olmamasına bağlı olarak, gerekli belgeler farklılık gösterebilir. Bu nedenle ortaokul ve lise kayıtları için gerekli belgeleri ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

Öncelikle, açık öğretim ortaokulundan kimlerin yararlanabileceğine bir göz atalım mı? Kayıt tarihi itibari ile 15 yaş ve üzeri olmak gerektiğini birkez daha hatırlatmak istiyorum.

 • İlkokul mezunları veya herhangi bir sınıfından ayrılanlar.
 • İlköğretim ve Ortaokulların ara sınıflarından ayrılanlar.
 • II. Kademe okur yazar belgesi olanlar.
 • Yurt dışında öğrenim görmüş olanlar.
 • Ortaokulu dışardan bitirme sınavına girip başarılı olamayanlar.
 • Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim (B kurs belgesi olanlar).
 • Yurt dışında öğrenim görenler (denklik belgesi gerekir).

Gerekli belgeler arasında, T.C. Kimlik numarasını gösteren bir belge (kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet ya da güncel pasaport) bulunmaktadır. Ek olarak 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Öğrenim Belgesi: İlkokul mezunları için diploma aslı ya da kayıp durumunda diploma kayıt örneğinin aslı gerekmektedir.

İlkokul ya da ortaokuldan ayrılanlar için ise öğrenim belgesi (tasdikname) talep edilmektedir. En son öğrenim gördüğünüz okul ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gerekli belgeyi alabilirsiniz.

II. Kademe okur yazar belgesine sahip arkadaşlarımızın, bu belgenin aslını ya da kayıp durumunda kayıp belge örneğini getirmeleri gerekmektedir.

Yurtdışında öğrenim görmüş olanların ise denklink belgesi getirmesi gerekmektedir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin öncelikle T.C. kimlik numarası ya da İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarası temin etmeleri gerekmektedir.

Önemli: E-okul kaydı olan arkadaşlarımızın, öğrenim belgesi getirmelerine gerek yoktur.

İlk Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve İmam Hatip Açık Öğretim Lisesi olmak üzere 3 farklı eğitim kurumu ile hizmet verilmektedir.

İlk olarak açık liseden kimlerin yararlanabileceğine göz atalım.

 • İlköğretim okulu veya ortaokul mezunları
 • Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar
 • Yurt dışında öğrenim görmüş olanlar.
 • Örgün eğitime devam ederken, açık liseye geçmek isteyenler

Ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişler belirli kurallara bağlanmıştır. Örneğin, milli sporcular, sınıf tekrarı yapan öğrenciler veya hafızlık eğitimi almak isteyen öğrenciler gibi belirli koşullara uygun olanlar geçebilmektedir.

Açık liseye geçiş yapmayı düşünen arkadaşlarımız (Örgün Ortaöğretim Kurumlarından Açık Öğretim Liselerine Geçişler, 2023). Şeklinde yayınlanan genelgeyi incelemeleri gerekir.

Açık Öğretim Lisesi Kaydı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Standart belgeler arasında yer alan T.C. Kimlik numarasını veya yabancı kimlik numarasını gösteren belge zorunludur. Örneğin: nüfus cüzdanı, kimlik kartı, ehliyet ya da henüz güncel olan pasaport, bunlardan biri yeterlidir. Ayrıca 1 adet biyometrik fotoğraf gerekir.

Öğrenim belgesi olarak, ortaokul mezunları için diploma aslı ya da kayıp durumunda kayıp belgesinin aslını getirmeleri gerekir.

Liselerin ara sınıflarından ayrılanlar için ise öğrenim belgesi (tasdikname) aslı ya da kayıp belgesini getirmeleri gerekir.

E-okul kaydı olan arkadaşlarımızın ise herhangi bir öğrenim belgesi getirmelerine gerek yoktur.

Açık Öğretim Kayıt Yenileme Nedir?

İlk kayıt işleminden sonra mezun olana kadar her kayıt döneminde sınava katılabilmek için açık öğretim kayıt yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlem, sınava katılmak isteyenler için zorunludur. Sınava katılmak ya da kayıt yenilemek ise tamamen isteğe bağlıdır. Dilediğiniz zaman yenileme yaparak sınavlara katılabilirsiniz.

Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Çok basit arkadaşlar, açık öğretim sınav ücreti olan 250 TL’yi ödemek yeterlidir. 2023-2024 öncesinde bu ücret 50 TL olarak uygulanmaktaydı.

Açık Öğretim Sınav Ücreti Nedir?

Sınav ücreti, ilk kayıttan itibaren mezun olana kadar, sınava katılmak istediğiniz her kayıt döneminde ödemeniz gereken bir tür harçtır. Ödeme yapmadığınız ya da hatalı yaptığınız takdirde o dönemki sınava katılamazsınız.

Açık öğretim sınav ücreti ne kadar oldu? 2023-2024 döneminin başlarında ilk olarak 160₺ sonrasında ise tekrar bir zam ile 250₺’ye yükseltildi.

Sınav Ücreti Nereye Yatırılır?

Kamu bankaları (Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) şubeleri, ATM’leri ve İnternet şubelerinden kartlı veya kartsız işlem yapabilirsiniz.

Bir diğer ödeme yöntemi ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın ödeme sayfasıdır. https://odeme.meb.gov.tr adresinden banka veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

MEB’in ödeme sayfasını kullanmak isterseniz, aşağıda görüldüğü gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Başvuru kısmından ‘Açık Öğretim’ seçerek, devamında T.C. Kimlik numaranızı ve kayıt esnasında kullandığınız veya kullanacağınız telefon numarasını girerek ilk kayıt ya da kayıt yenileme ödemesi yapabilirsiniz.

Yaptığınız ödeme sistemde görüleceği için herhangi bir belge gerekmemektedir.

Deprem bölgesinde ikamet edenler ile 18 yaşından küçüklerden ücret alınmamaktadır. Aynı şekilde şehit ve gazi yakınları ile bazı ayrıcaıklı öğrencilerden ücret alınmamaktadır.

Açık Öğretim Sınavları Ne Zaman?

Açık öğretim 2023-2024 (üçüncü dönem) sınavları 20-21 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılacaktır. Ortaokul öğrencilerinin sınavları, e-sınav olarak yapılacağı için randevu almaları gerekmektedir.

REFERANSLAR

 1. Açık Öğretim Lisesi (2023, Eylül 14). Önemli duyuru. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı. http://aol.meb.gov.tr/www/onemli-duyuru/icerik/405
 2. Açık Öğretim Ortaokulu (2023, Eylül 15). Önemli duyuru. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı. http://aol.meb.gov.tr/www/onemli-duyuru/icerik/405
 3. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (2023, Eylül 14). Örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişler. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı.
 4. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (2023, Eylül 14). Açık öğretim kurumları 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1. Dönem yazılı sınavları duyurusu. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler