Mesleki Eğitim

Genç Komek Kayıtları Başladı.

Genç Komek 2022-2023 kurs kayıtları başladı. 18-31 Ekim tarihleri arasında basvuru.konya.bel.tr adresinnden online kayıt olabilirsiniz. Eğitimler, 19 Kasım 2022’de başlayacak olup 17 Haziran 2023’e kadar devam edecektir. Sonrasında ise Genç Komek yaz okulu ile yeniden karşınızda olacağız inşallah.

Genç Komek Nedir?

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) markası ile 16 yaş altı çocuk ve gençlere yönelik olarak hazırladığı eğitim programdır. İlk olarak 2014 yılında Konya il merkezinde uygulanmaya başlanmıştır. Ücretsiz olan bu uygulama Genç Komek, Genç Komek Atölye ve yaz kursları şeklinde 3 gruba ayrılmaktadır. (1,2)

Genç Komek Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Bu soruya 4 farklı başlıkta yanıt vermek gerekir diye düşünüyorum.

 1. Genç Komek Atölye; Konya il merkezinde bulunan 2 kurs merkezi (Akabe Komek ve Selçuklu Mümine Hatun ASEM) şubelerinde uygulanmakta ve kursiyerler sınav ile belirlenmektedir.
 2. Genç Komek kursları ise il merkezi ve ilçelerde bulunmakta ve herhangi bir kısıtlama bulunmadan yaş aralığına uyan herkese açıktır.
 3. Yaş koşuluna baktığımızda Genç Komek atölye eğitimlerinden 7-16 yaş arası çocuklar ve gençler yararlanırken, Genç Komek kurslarından isie 7-14 yaş arası çocuklar ve gençler yararlanabilmektedir.
 4. Yer koşuluna baktığımızda ise yüz yüze eğitim olması nedeniyle sadece Konya ve ilçelerinde yaşayanlar yararlanabilmektedir.

Not: Komek yaz okulu uygulamasında hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim uygulaması olması nedeniyle Türkiye’nin her yerinden başvuru alınmaktadır.

Genç Komek Kayıtları Nasıl Yapılır?

İlk olarak komek kayıt tarihlerine dikkat etmek gerekir. Yılda 2 defa (güz ve yaz dönemi) olmak üzere 2 farklı zaman aralığında kayıt imkanı sunulmaktadır. 2022-2023 Kayıt dönemi 18-31 Ekim olarak belirlendi. Yaz dönemi kayıtları ise 13-26 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleşecektir.

Komek Kayıt Sayfasına Giriyoruz

Kayıt tarihlerinin başlaması ile birlikte ilk olarak başvuru yapacağımız https://basvuru.konya.bel.tr/ adresine giriyoruz.

Genç komek kayıt sayfası

Evet arkadaşlar, yukarıda da görüldüğü gibi 2 farklı seçenek Genç Komek Atölye ve Genç Komek güz dönemi kayıtları ile ilgili görsel karşımıza çıkıyor. Peki, hangisine tıklayacağız?

Yukarıda belirtttim ama tekrar aktarayım. Genç Komek Atölye, sadece Konya il merkezinde yaşayanlara yönelik ve sınırlı kontenjan olması nedeniyle sınavla kursiyer alımı yapmaktadır.

Kayıt Formunu Dolduruyoruz

Evet, arkadaşlar seçim yaptıktan sonra bizi aşağıda yer aldığı haliyle bir form karşılayacaktır.

Genç komek kurs kayıt formu

Formda yer alan bilgileri hatasız ve eksiksiz doldurmamız gerekir. Öğrenci T.C. Kimlik numarası, Velisinin telefon numarası ve öğrencinin telefon numarası (yoksa velisinin numarasını) girebilir. Öğrencinin doğum tarihi bilgisi ve son olarak öğrencinin devam ettiği okulun adını yazarak Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz.

Kurs Merkezi Seçimi Yapıyoruz

Evet arkadaşlar, formda istenen bilgileri eksiksiz doldurduğumuzda; sistem sizi kurs merkezi seçimi yapacağımız sayfaya yönlendirecektir. Aynı zamanda velinizin telefon numarasına kurs kayıt şifresi gönderecektir. Aşağıda yer alan görsel sadece örnek olarak verilmiştir. Kursiyerin doğum tarihine göre kurs merkezleri ve branş önerisi yapılmaktadır.

Genç komek kurs merkezleri

Size önerilen kurs merkezi ve eğitimlerden beğendiğiniz olursa yapmanız gereken tek şey “SEÇ” butonuna tıklamak olacaktır. Bu noktadan sonras size bazı kurallar vs. hatırlatılan bir sayfa ve velinizin telefonuna gelen KOMEK kayıt şifresi istenecektir. Bu şekilde ön kayıt işleminiz yapılmış olur.

Genç Komek’te Hangi Kurslar Var?

Genç Komek kurslarında yüzlerce branş olmasıı beklenemez. Mevcut eğitimler ile son derece özenle seçildiği görülüyor. Yaş aralığına göre eğitim seçenekleri olduğunu görüyoruz. Peki, bakalım hangi yaş aralığına hangi eğitimler veriliyor. () Parantez içinde yer alan rakamlar, yaş aralığını ifade etmektedir.

Mutfak Sanatları

 • Gastronomi (14-16)

Sahne Sanatları

 • Tiyatro (12-16)
 • Drama

Spor

 • Tekvando (7-12)
 • Jimnastik (7-12)
 • Okçuluk (7-12)
 • Halk oyunları (9-12)
 • Futbol
 • At Binicilik

Kurgu

 • Yazarlık Becerileri (12-15)

Tasarım

 • Moda Tasarımı (14-16)

Yetenekli Çizgiler

 • Resim (10-12)
 • Resim Yetenek Sınavı (13-16)

Bilişsel Beceri

 • Akıl Zeka Oyunları (7-14)

Melodi Atölyesi

 • Piyano (9-15)
 • Gitar (13-16)
 • Bağlama (13-16)
 • Çocuk Korosu (7-14)
 • Ukulele (8-10)

Dil Gelişim Atölyesi

 • İngilizce (10-14)
 • İşaret Dili

İşlem Atölyesi

 • Algoritma (7-8)
 • Arduino (9-11)
 • Kodlama (12-14)
 • Grafik Animamsyon (12-14)
 • Endüstiriyel Tasarım (12-14)

Eğitime Destek

 • Matematiksel Yetkinlikler
 • Paragraf Yöntem ve Teknikleri

Kur’an-ı Kerim Eğitimi

Genç Komek’te seçtiğiniz eğitime ek olarak dini ve değerler eğitimi de yer almaktadır. Kur’an-ı Kerim’i öğrenecek ve daha güzel okuma becerisi kazanacaksınız.

Eğitimler, Cumartesi ve Pazar Günleri Gerçekleşecektir

Genç Komek kursiyeleri, öğrenci olmaları nedeniyle kurslar Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilmektedir. Kurs saatleri, kurs mekrezine ve yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kayıt esnasında, kursların gün ve saatlerini görebilirsiniz.

Genç Komek Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

Kaydınızın yapılması ile birlikte size bir kullanıcı adı ve şifre verilmektedir. Başvuru yaptığınız kurs ile ilgili bilgilleri ve devamsızlık durumunu takip etmek için genç komek öğrenci panelini kullanabilirsiniz. Öğrenci paneline girişi için (yüz yüze kursiyerler) https://basvuru.konya.bel.tr/komek/gkogrenciyuzyuze/ adresini kullanırken online (uzaktan eğitim) tercih edenler ise https://basvuru.konya.bel.tr/komek/gkogrenciuzem/ adresini kullanarak T.C. kimlik numarası ve kayıt esnasında kullandıkları telefon numarası ile giriş yapabilirler.

SIK SORULAN SORULAR

Genç Komek ile ilgili merak edilen ve sıkça aranndığını gördüğümüz hususlara yanıt vermek istiyoruz.

Genç Komek Hediye Paketinde Neler Var?

Komek yaz okulu uygulaması ile muhteşem bir yeniliği imza attı. Konya’da yaşayanların yüz yüze katılma imkanı bulduğu kurslara ayrıca dünyanın her yerinden uzaktan eğitim (KUZEM) ile katılma imkanı sağlandı. Genç komek kursiyerlerine kayıt sonrası eğitim materyalleri gönderilirken aynı zamanda eğitim esnasında başarı ve devamsızlık yapmama koşuluna bağlı olarak puanlandırma yapıldı.

Derslerinde başarılı olan ve belli bir devamsızlık noktasını geçmeyen kursiyerler puanları ile dilediği hediyeyi seçerken, diğer kursiyerlere ise muhteşem hediyelerin olduğu bir paket gönderildi. Genç komek hediye paketinde muhteşem bir mug (kulplu metal bardak) yanı sıra fotoğraf çerçevesi, defter, kalem ve zeka oyunları gönderildi.

Komek Kursları Ücretli mi?

Hayır arkadaşlar, Komek kursları tamamen ücretsizdir. Sadece, yüzme ve spor kurslarından (yetişkinlere yönelik) kurslardan 50 ya da 75₺ gibi sembolik ücretler alınmaktadır. Onun dışında Komek kurslarından herhangi bir ücret talep edilmez.

REFERANSLAR

 1. Arslan, H., Leymun, Ş. O., & Odabaşı, H. F. (2019). Çocukların Dünyalarını Geliştirme Eğitimi (Çdge) Yaklaşımının Bilim ve Sanat Merkezlerinde Uygulanabilme Durumu.
 2. DESTEK, H. K. V. U., & BİRLİKTE, A. İ. KONYA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir