KOMEK Kursları

KOMEK Yaz Okulu Nedir, Kimler Yararlanabilir?

KOMEK Yaz Okulu 2024 kayıtları için geri sayım başladı! Çocuklar ve gençler 11-25 Haziran 2024 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler.

Eğitimler 1 Temmuz – 19 Ağustos 2024 tarihleri arasında hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim modeliyle gerçekleştirilecek.

Komek kayıt tarihleri ile güncel bilgilere sitemiz yanı sıra Komek’in resmi İnternet sitesi komek.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

KOMEK Yaz Okulu Nedir?

KOMEK yaz kursları, yaz tatilini değerlendirip kendilerini geliştirmek isteyen çocuklar, gençler ve 16 yaşını aşmış yetişkinler için tasarlanmış kısa süreli, ücretsiz ve sertifikalı bir eğitim programıdır. Bu eğitimler, hem çocuklara hem de yetişkinlere yeni beceriler kazandırma ve kişisel gelişimleri için benzersiz bir fırsat sunar.

Konya’da ikamet edenler için yüz yüze eğitimlere başvuru yapma olanağı mevcuttur. Konya dışında yaşayanlar ise uzaktan eğitim modeli sayesinde faydalanabilirler. Bu, dünyanın herhangi bir yerinde olmanıza rağmen KOMEK yaz kurslarına katılabilmenizi sağlar.

KOMEK Yaz Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

KOMEK’İN açılımına baktığınızda (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) olduğunu görürsünüz. Haliyle insanın ilk aklına gelen Konya’da yaşayanlara yönelik olduğudur. Değil arkadaşlar, Konya’da yaşayanlara yüz yüze eğitim verirken, Konya dışında yaşayanlara ise KUZEM adıyla (KOMEK uzaktan eğitim) kurs imkanı sunmaktadır.

Depremzede vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da kurulan konteyner kentte de Hataylı vatandaşlarımıza yüz yüze eğitim vermektedir.

Başarısı ülke dışına taşan KOMEK, Balkan ülkelerinde de yüz yüze eğitim imkanı sunmaktadır. Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya gibi ülkelerde KOMEK kurs merkezlerini gördüğünüzde şaşırmayın.

Genç Komek Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Genç Komek, belirli bir yaş aralığındaki çocuklar ve yetişkinlere yönelik olarak tasarlanmıştır ve hem yüz yüze eğitimleri hem de Konya dışında yaşayanlar için uzaktan eğitim seçeneği sunar. Bu program, örgün eğitimin yanı sıra hafta sonları gerçekleştirilen kursları kapsar, böylece katılımcılar ek öğrenim fırsatlarından faydalanabilirler.

Kayıtlar İnternet Üzerinden 2 Aşamalı Olarak Yapılıyor

Evet, arkadaşlar kısa bir bilgi verdikten sonra şimdi dilerseniz kayıt kısmına geçmek istiyorum. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi başvurular İnternet üzerinden çevrimiçi ve 2 aşamalı olarak yapılmaktadır.

Vermiş olduğum bağlantıya tıkladığınızda sizi kursiyer ön kayıt formunun olduğu bir sayfa karşılayacaktır. 18 Maddenin olduğu sayfada bilmeniz ve uymanız gereken hususlara yer verilmektedir. Bilgileri okuyunca sayfanın alt kısmında yer alan okudum ve kabul ediyorum butonuna tıklamanız gerekir.

Bu aşamadan sonra sizi küçük bir form karşılıyor. T.C. Kimlik numaranız ve hemen altında yer alan doğum tarihi kısmını doldurmanız gerekir. Yıl kısmında size uygun tarih yer almıyorsa maalesef yaşınız henüz küçük ya da büyük demektir. Bu bilgileri de doldurduktan sonra hemen alt kısımda yer alan haritadan  ya da onun altında yer alan ilçe listesinden yaşadığınız ya da eğitim almak istediğiniz ilçeyi seçerek devam butonuna tıklamanız gerekir.

Komek Yaz Okulu Eğitimleri Ücretli mi?

KOMEK yaz kursları, yüz yüze eğitim ve Konya dışında yaşayanlar için uzaktan eğitim şeklinde uygulanmaktadır. Yüz yüze eğitime katılan öğrencilerden geçmiş yıllarda sembolik bir ücret alınmaktaydı. Ancak bu yıl tamamen ücretsiz olduğu belirtilmektedir. Uzaktan eğitim ise zaten tamamen ücretsizdir.

Komek Yaz Okulu Branşları Nelerdir?

Her yıl gelişerek devam eden Genç KOMEK yaz okulu, eğitim listesinde oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Dinimiz ve değerlerimiz başta olmak üzere, çocukların gelişimine katkı sağlayacak sanat ve spor eğitimleri sunulmaktadır. Aynı zamanda yabancı dil eğitimleriyle öğrenciler, okullarında öğrendiklerini pekiştirme ve ilerletme fırsatı bulmaktadır. Bu yıl ilk defa uygulanacak olan ihtisas eğitimleriyle de muhteşem bir eğitim fırsatı sunulmaktadır.

Dini ve Değerler Eğitimi

Yaz aylarında, okulların kapanmasıyla birlikte aileler, çocuklarını yaşadıkları yerde bulunan cami ve Kur’an kurslarına göndererek Kur’an-ı Kerim öğrenmelerini sağlamaktadır. Bu kurslar, çocukların dini ve değerler eğitimlerini almalarını hedeflemektedir. Kurslar, Peygamberimizin hayatı ve Kur’an-ı Kerim öğrenimini içermektedir. Çocukların bilgi düzeylerine göre gruplandırma yapılarak, sıfırdan başlayacak olanlar ve kendilerini geliştirecek olanlar şeklinde ayrılmaktadır.

Sanat Etkinlikleri

Eğitime katılan kursiyerler, tercih ettikleri branşlara yönelik eğitimlere de katılma imkanına sahiptir. Sanat kursları, çocukların sanat yönlerini geliştirmeyi amaçlayan çeşitli aktiviteleri içermektedir. Müzik eğitimleri, çocukların en çok ilgi göstereceği alanlardan biridir. Bağlama, gitar, keman, ud gibi enstrüman eğitimleri bu müzik kursları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde sanatsal faaliyetler arasında fotoğraf çekimi, ebru, hat sanatı, ahşap boyama ve kağıt katlama sanatı (Origami) gibi seçenekler bulunmaktadır. Çocuklar istedikleri alanlarda kendilerini geliştirme fırsatına sahiptirler.

Spor Faaliyetleri

Çocuklara sağlıklı bir yaşam için sporu sevdirmek amacıyla çeşitli spor branşlarına katılabilecekleri eğitimler sunulmaktadır. Erkekler için en popüler spor dallarından olan futbol, basketbol ve voleybol gibi seçenekler yanı sıra satranç ve masa tenisi gibi spor dallarından da diledikleri birine katılabilirler. Kadınların ise evde yapabilecekleri en popüler spor dallarından biri olan aerobik eğitimleri de seçenekler arasında yer almaktadır. Çocuklar istedikleri spor branşında eğitim alarak kendilerini geliştirme ve spor yapma alışkanlığı kazanma imkanına sahiptirler.

İhtisas Eğitimleri İle Robotik Kodlamaya Adım Atın

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi bu yıl ilk defa uygulanacak olan ihtisas eğitimleri ile çocuklara daha ileri seviyede eğitim imkanı sunulacaktır. Bu ihtisas eğitimleri, Konya il merkezindeki kurslarımızda gerçekleştirilecektir. İhtisas eğitimleri kapsamında robotik kodlama, yabancı dil ve ileri seviye Kur’an-ı Kerim eğitimleri sunulacaktır. Bu eğitimlerle çocuklarımız daha derinlemesine bilgi ve beceriler kazanma fırsatı elde edeceklerdir.

Değerli arkadaşlar, şu an için aktarabileceğimiz bilgiler bu kadar. Size sürekli olarak güncellemeler yapmaya devam edeceğiz. Eğer herhangi bir sorunuz varsa, bu sayfa üzerinden bize iletebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Mustafa Gövercin

Yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir