Kantin İşletmeciliği

Özellikle büyükşehirlerde eğitim veren kamu ve özel okullarda çocukların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını temin etmeleri için okul içerisinde kantin olarak adlandırılan satış yerleri bulunmaktadır. Hazır gıdaların satışı yapılan bu yerlerde son zamanlarda yapılan denetimlerde bir çok suistimal ortaya çıkarılmışır. Bunun önüne geçmek isteyen yetkililer butür ortamları işleten ve çalışanlar için eğitim verilmesine karar vermiştir. Kantin İşletmeciliği ve Hijyen Eğitimi kapsamında Halk Eğitim Merkezlerinde yaklaşık 40 saatlik bir eğitim verilmektedir.

Kantin İşletmeciliği Belgesi

Kantin Nedir?
Yasal mevzuat tanımına bakıldığında kantin, yemekhane, çay ocağı, büfe, kafeterya olarak tanımlanmıştır. Görev ve yetkisi sadece satış yapmakla sınırlı olmayıp, aynı zamanda hazır gıdaların hazırlanışı ve servis aşamalarıda kantin işletmecisi ve çalışanların görev ve yetkileri arasında kabul edilmiştir.

Kantin İşletmeciliği Kursu
Bu eğitim şuan için sadece Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilmekte olup, Türkiye’nin tüm ilçelerinde en az bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bulunmaktadır. Pazarlama ve Perakende Alanında Kantin İşletmeliciği ve Hijyen Eğitimi olarak verilen kurs yaklaşık 40 saat sürmekte ve başarılı olan bireyler için sertifika verilmektedir.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?
Halk eğitim merkezi sürekli kayıt alan kurumlar olup, yeterli başvuru sayısına ulaşılması halinde eğitim başlamaktadır. Yani eğitimin açılması, başlaması için yeterli talep gelmesi gereklidir. Kayıtlar genellikle kurs merkezinde bizzat yapılmakta olup, size en yakın şubeye gidip form doldurmalısınız.

Kurslar Ücretli mi?
Halk Eğitim Merkezleri MEB’e bağlı bir kurum olup, aslında eğitimler için herhangi bir ücret tarifesi yoktur. Fakat bazı kurs yöneticileri bağış şeklinde ücret talep etmektedir. Bu ücreter her şube için farklı olup, ödemek zorundamısınız, tabiki hayır bundan bir kaç sene öncesine kadar okula öğrenci kaydı yapmak için okul yönetimi ailelerden ücret isterdi oysaki devlet her yıl yasak olduğunu belirttiği halde, buda ona benzer bir durumdur.

Eğitim Sertifikalıdır?
Kantin işletmeciliği kursuna katılıp, devamsızlık yapmayan ve başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Resmi belge yerine geçen bu sertifika ile kantin işletebilir ve aynı zamanda kantinlerde çalışabilirsiniz. Yani anlayacağınız oldukça gereklidir.

Belgesi Olmayan Kantin İşletemeyecek
Tekirdağ’ın en büyük ilçelerinden birisi olan Çerkezköy’de 31 Aralık 2014 itibariyle Kantin İşletmeciliği Belgesi olmayanların ilçe genelinde kantin işletemeyeceği açıklandı. Bu uygulama muhtemelen kısa sürede Türkiye genelinde yaygın hale gelecektir. O nedenle geç kalmadan mutlaka bu eğitimi almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir