Mesleki Eğitim

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kursları (ORMEK)

Ormek Kursları
Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kursları tanımaya devam ediyor. Bugün inceleyeceğimiz kurum ORMEK olup, Karadeniz Bölgesinin en gelişmiş kentlerinden biri Ordulu vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir.

Ordu Ücretsiz Kurs

ORMEK Nedir?
Kısa adı Ormek olan (Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları) kültür sanat ve özelliklede Ordu’da yaşayanların mesleki eğitim ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. Yaklaşık 500 farklı Branşta kurs verecek kapasitede olup, sizlerden gelen talepler doğrultusunda ücretsiz eğitimler vermektedir.

ORMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Öncelikle yerel bir imkân olduğu için sadece Ordu Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan insanlar yararlanabilmektedir. Tabii ki daha yeni bir kurum olması nedeniyle çok fazla yaygın olduğu söylenemez. Geçtiğimiz eğitim verdiği yerlere baktığımızda Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde eğitim verdiği görülmektedir. Bu ilçelere ulaşım sıkıntısı olmayanlar eğitime dâhil olabilir. Bunun dışında birde yaş sınırlaması olup, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı olup, zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış olmanız gerekir. Ormek kurslarında alt yaş sınırı 16 olarak uygulanmaktadır. Aynı uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK kurslarında da geçerlidir. Yani sadece Ormek kurslarına özel değildir.

Eğitimler Ücretli mi?

Sitemizde yer alan kursların hepsi ücretsiz olduğu gibi Ordu Büyükşehir Belediyesi Kursları da tamamen ücretsizdir. Yukarıda yer alan koşulları taşıyan herkes herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilir.

Ormek Kurs Merkezleri Nerelerde Var?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi henüz çok yeni olup, şuan için sadece 3 farklı noktada Fatsa, Ünye ve Altınordu ilçelerinde hizmet vermektedir. En kısa sürede diğer ilçelerde de kurs merkezleri açılacaktır. Şimdi dilerseniz mevcut merkezlerin adres ve iletişim bilgilerine göz atalım.

ALTINORDU
Şarkiye Mahallesi Fatma Hatun Sokak No:18
0452 666 61 82

ÜNYE
Liseler Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi 1. Sokak No:12
0452 310 06 59

FATSA
Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Sahil Caddesi No:2
0452 400 17 22

Hangi Branşlarda Eğitim Veriliyor?

Eğitim alabileceğiniz 500 farklı Branş seçeneği bulunmaktadır. Sizler bu eğitimler arasında seçiminizi yapıyorsunuz. Yapılan başvurular kurs açmak için gerekli sayıya ulaşılırsa o eğitim başlıyor. Halk Eğitim Merkezlerinde de sistem bu şekilde işlemektedir. Aşağıda yer alan görselde daha önce açılmış kursları görebilirsiniz.

Eğitimi verilen Branşlar

Listenin büyük hali için üzerine tıklayınız.

Bilişim Teknolojileri

Yaklaşık 20 farklı alanda kursları bulacağınız Ormek bilişim teknolojileri alanına baktığımızda bilgisayar kullanımı yanı sıra artık neredeyse bilgisayarların olmazsa olmazı haline gelen ofis programları kullanımı ve görsel yönünü geliştirmek isteyenler için grafik ve animasyon eğitimleri verilmektedir.

Yabancı Dil

Türkiye’nin her yerinde en çok tercih edilen kurslardan biri hiç şüphesiz yabancı dil olmaktadır. Hatta insanların büyük bir bölümü bunun için binlerce TL masraf etmektedir. Ordu’da yaşayanlar için yabancı dil eğitimleri Ormek ile geliyor ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ormek yabancı dil kurslarına baktığımızda İngilizce ve Arapça Branşları görülmektedir.

Kişisel Gelişim ve Eğitimi

Yabancı dil alanından sonra en çok ilgi gören kişisel gelişim eğitimleri olmaktadır. Bu alanın gözdesi olan Diksiyon (konuşma sanatı) eğitimleri ile sizde daha etkili ve etkileyici konuşma sanatı yeteneği elde edebilirsiniz. Bunun dışında iletişim ihtiyacını sadece parmakları ile sağlayan işitme engelli vatandaşlarımız için işaret dili ve işaret dili tercümanlığı gibi çok özel eğitimler bulunuyor. Aynı şekilde kendi işini kurmak isteyen fakat bir türlü hangi sektörde iş yapacağına karar veremeyenler içinde girişimcilik kursları bulunmaktadır. Biz Müslümanların kutsal ve kerim kitabını henüz öğrenme imkânınız olmadıysa geç kalmış sayılmazsınız. Ormek kişisel gelişim alanında Kur’an-Kerim Elifba ve hatasız ve kurallara uygun okumak isteyenler içinde tecvid eğitimleri yer almaktadır.

Müzik ve Gösteri Sanatları

Ormek branş listesinden son olarak özellikle çocuk ve gençlerin en çok tercih ettiği bir alan olan müzik kurslarına bakmak istiyorum. Oldukça geniş olan bu alanda yaklaşık 10 farklı Branş seçeneği bulunmaktadır. Büyük bir bölümü müzik aletleri (Enstrüman) olup, Bağlama, Gitar, Keman, Ud ve Piyano olarak karşımıza çıkmaktadır. Ses eğitimlerinden yararlanmak isterseniz Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği ile ilgili oluşturulan korolara katılabilirsiniz. Bunun dışında oyuncu olmak isteyenler içinde uygulamalı tiyatro ve drama eğitimleri yer almaktadır.

Eğitimler Sertifikalı mı?

Evet, arkadaşlar Ormek kursları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğu için eğitimlerin büyük bir bölümü sertifikalıdır. Henüz modülü olmayan Branşlarda ise katılım belgesi verilir. Sertifikalarınız kurs bitiminden 1-2 ay sonra hazır olmaktadır.

Ormek Yıl Sonu Sergisi Yapıldı

Kurslarda geleneksel hale gelen yılsonu sergileri Ordu’da da renkli etkinliklerle kutlandı. Önce Ünye ve Fatsa’da gerçekleşmiş olup, devamında ise yılsonu karma sergisi ile devam etti. Sergi sonunda kısa bir tatil arası veren kurslarımızda yeni dönem hazırlıkları yapılacaktır.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir