Mesleki Eğitim

Gasmek Kursları (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi)

Gasmek
Türkiye’nin doğusu büyük bir oranda terör belası ile uğraşırken ülkemizin ilk Gazi ünvanı almış olan şehri Gaziantep ise her alanda gelişmeye devam ediyor. Buradan yaşayanların Antep olarak tabir ettiği şehir aynı zamanda 2 milyonluk nüfusu ile en kalabalık 8. şehri olarak bilinmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gelişmiş konusunda ilk sırada yer alan Gaziantep özellikle eğitim ile başarıyı elde etmeyi planlıyor. Bu kapsamda ücretsiz sanat ve meslek eğitimleri vermek üzere kısa adı GASMEK olan (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitimler Kursları) kurulmuştur. 16 Yaşından 70 yaşına kadar herkesin ücretsiz yararlanabileceği Gasmek Kursları 100’den fazla branş seçeneği ile kesinlikle yakın takibe alınması gereken kurumlardan biridir.

Gaziantep Kurs

Gamek Olan İsmi Gasmek Olarak Değiştirildi
Kurumu tanımaya geçmeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in seçilmesi ile birlikte yenileme çalışmaları yapılan kurumda aynı zamanda daha önce Gamek olan ismi Gasmek olarak değiştirilmiştir.

İlk olarak bilmeniz gereken kayıtların sürekli açık olduğu ve İnternet üzerinden başvuru yapıldığıdır. Genel kayıtlar her yıl Eylül ayı ilk haftası başlamakta olup, okullar kapanana (yaz tatiline girene kadar) devam etmektedir. Bu nedenle eğitim öğretim süreci boyunca kayıt yapabilirsiniz.

Gasmek Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi kayıtlar sürekli (Okullar kapanana kadar) açık olup, başvurular İnternet üzerinden yapılmaktadır. Unutmamanız gereken bir diğer husus ise iki aşamalı bir başvuru süreci olduğudur. İlk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayarak http://www.gasmek.org.tr/online-basvuru.php Açılan sayfada sizden Ad Soyad, T.C. Kimlik Numarası ile Doğum Tarihi bilgilerinizi girerek ön kayıt işlemini yapmaktır. Bu aşamadan sonra başvuru yaptığınız kurs merkezinden haber beklemeniz gerekir. Örnek Bilgisayar Kullanımı branşına başvuru yaptınız. Bu kurs için gerekli kursiyer sayısına ulaşıldığında size arama ve kısa mesajla ulaşarak başvuru yaptığınız kurs merkezine aşağıdaki listesi yer alan belgelerle gelmeniz istenir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?
Evet arkadaşlar kurs başlayacağında size ulaşan yöneticiler kesin kayıt için kurs merkezine gelmeniz ve yanınızda mutlaka şeffaf dosya içerisinde nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma yada öğrenim, öğrenci belgesi gibi size uygun herhangi bir belgenin fotokopisi ile 1 adet fotoğraf getirmeniz gerekmektedir.

Gaziantep Genelinde 19 Kurs Merkezi
Eski bakanlarımızdan sayın Fatma ŞAHİN’in Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmesi ile birlikte ismi gibi çehresi de değişen Gasmek kurs merkezi sayısı 6’dan 19’a yükselmiştir. Karataş kurs merkezinin açılması ile birlikte şuan Gaziantep genelinde eğitim alabileceğiniz kurs merkezi sayısı 19 olmuştur. Aşağıda yer alan listede size en yakın kurs merkezini görebilirsiniz.

Gasmek Merkezleri

120 Branşta Eğitim Verilmektedir
Türkiye genelinde hızla gelişen ücretis sanat ve meslek edindirme kurslarının başarısı özel eğitim merkezlerini kıskandırmaktadır. Çünkü hızla artan branş sayısı ile özel kurumların sunmadığı imkanları sunmaktadır. Gasmek kursları branş sayısına baktığınızda 14 alanda 120 branş karşınıza çıkmaktadır. 120 Farklı branşı sayfada yer verme imkanımız olmasa da aşağıda alan bilgilerine yer verilmektedir.

Ücretsiz Eğitimler

Gaziantep Mutfağı Eğitimlere Dahil Edildi
Öylesine mübarek bir şehir ki hangi yönününü ele alacağınıza karar veremiyorsunuz. Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olup, özellikle lezzetli yemekleri, tatlıları ve fıstığı ile dikkat çekmektedir. Özellikle şehre özgü yemekler yanı sıra Osmanlı’dan kalma lezzetleri buluşturan Gaziantep Mutfağı alanında daha fazla aşçı ve usta yetiştirmek için Yiyecek İçecek alanına eklenmiştir. Dünya genelinde bilinen Gaziantep Yemekleri geçtiğimiz yıl İstanbul’un en büyük ücretsiz eğitim kurumu olan İsmek branş listesine girmeyi başarmıştır.

Seviye Tespit Sınavları Yapıyor
Sadece sanat ve meslek edindirme kursları ile sınırlı kalmadan aynı zamanda Gaziantep’te üniversiteye hazırlanan Lise mezunlarına hazırlık ve seviye tespit sınavları gerçekleştirmektedir. Dershanelerin kapatılması ile birlikte Üniversiteye hazırlık eğitimleri öğrenciler için okullar mezunlar için Halk Eğitim Merkezi (HEM) kurslarında yapılmaktadır. Gasmek ise seviye tespit sınavları ile adayların sınav öncesi kendilerini ölçme imkanı sunuyor.

İlahiyat Yeterlilik Sınavına Hazırlık
Gaziantep’te yaşayan tüm insanların eğitim ihtiyacını karşılamak üzere eğitim planları yapan kurumun farklı yönlerini aktarmaktan branş listesini ele almaya fırsat bile kalmıyor. Şimdiki destek eğitimi ise İlahiyat alanında Lisans ve Önlisans mezunları ile İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencilerini ilgilendirmektedir. Kur’an-ı Kerim öğreticisi, Müezzin, yada Kayyım olabilmek için gerekli olan İlahiyat yeterlilik sınavına sizleri hazırlıyor. Başarılı din adamlarının yetişmesi için Gasmek imkanlarından yararlanmalısınız.

Gasmek Kursiyerleri Müze Ziyaretinde
Başarılı eğitimlerin yanı sıra kursiyerleri çeşitli etkinlikler ile motive eden Gasmek Gazikent ve Hakan Özcan kurs merkezinde Mozaik eğitimi alan kursiyerler aldıkları eğitimin özüne uygun olarak Dülük Köyü, Mitras Tapınağı ve Mozaik Müzesini gezme fırsatı buldular. Yaklaşık 45 kişinin katıldığı bu gezi kursiyerlerde çok olumlu bir etki oluşturdu.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları İçeriyor
Eğitimleri sadece meslek edinmek isteyenlerle sınırlı kalmayan Gasmek aynı zamanda kendi işini kurmak isteyenleri de Kosgeb desteklerinden yararlandırıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı desteklerinden yararlanmak için ilk olarak 70 saat sürecek olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılmanız gerekir. Gaziantep ve ilçelerinde yaşayanlar için Gasmek bu eğitimi belirli dönemlerde düzenli olarak gerçekleştirmektedir. Şuana kadar bir çok kursiyer kendi işini kurdu.

Gastronomi Kursiyeri Altın Madalya Aldı
Türkiye’nin lezzet ve Gastronomi (Yemek Kanunu) kenti Gaziantep her alanda başarılara imza atıyor. Son olarak İstanbul Tüyap fuar merkezinde yapılan İstanbul uluslararası gastronomi yarışmasında kursiyerlerimizden İsmail Aşkın karides eşliğinde fettuçini ile 1. olmaya hak kazandı. Arkadaşımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Gasmek Karataş Kurs Merkezi Açıldı
İl genelinde kurs merkezlerini hızla artıran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları geçtiğimiz günlerde açtığı Karataş Kurs Merkezi ile kurs merkezi sayısını 19’a yükseltmiştir. Sizlerden gelen yoğun talep üzerine açılan kurslara ilk hafta 2000’den fazla kişi kayıt yaptırmıştır.

Gasmek Yöresel Yemek Yarışması
Bu yıl 10. gerçekleşecek olan Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali 23-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecektir. Açılışı 23 Eylül 17:00’da fıstık parkında yapılacak olup, tüm halkımız davetlidir. Konserler, gösteriler, el sanatı sergileri ve yarışmaların yer alacağı etkinlikte ayrıca yöresel yemek yarışması yapılacak olup, 20 Eylül tarihine kadar başvuru yapmanız gerekir. Detaylı bilgi ve başvuru için 0342 335 27 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Yarışmaya katılmak isteyenlerin yapması gereken yemek Damat Dolması olup, sunum esnasında yoğurt ve sos ile birlikte olmalıdır. Yanında tatlı olarak irmik helvası yapılması gerekmektedir.

Mustafa Gövercin

Yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir