Bilgisayarlı Modelistlik Kursu

Ülkemizin ekonomisi üretim ve sanayi ağırlıklı olup, üretim alanlarından biride yüz binlerce insanın istihdam edildiği tekstil sektörü olduğu söylenebilir. Kumaş üretimden hazır giyim çeşitlerine kadar tüm alanlarda çalışma imkanı bulabileceğiniz konfeksiyon alanı özellikle kendi içerisinde onlarca meslek barındırmaktadır. Örnek Sitilist, Modelist, Model Makineci, Pastalcı, Kesimci, Metocu, Singerci, Overlokçu, Reçmeci, Çift İğneci, İlik Düğmeci, Kalite Kontrolcu, Ütücü, Paketci daha saymaya devam etsek onlarca daha karşımıza çıkacaktır. Bizler geleceğin mesleklerinden birini seçerek hayatımıza yön vermeliyiz. Size önerebileceğim mesleklerden biri hiç şüphesiz Modelistlik olacaktır. Gelişen teknoloji ile bir anda değişen meslek artık el sanatı değil, bilim sanatı ile yapılmaktadır. Bilgisayarlı Modelistlik kursları ile sizde bu mesleğe adım atacaksınız. 16 Yaş ve üzeri bireyler bu eğitimi mutlaka incelemelerini öneriyoruz.

Modelist Eğitimleri

Modelist Nedir, Ne Yapar?
Hazır giyim üretimi yapan bir firmayı kabaca size özetliyim. insanlar genelde yeni modellerden hoşlandığı için üreticilerde sürekli yeni modelleri geliştirmek için çalışır. Bunun için stilistler sürekli yeni model çizimleri yaparak, numune denemeler yapmaktadır. Stilist kağıt üzerine çizdiği modeli modelist ise insanların beden ölçülerine göre kalıp çıkarmaktadır. Bir tişört düşünün bu ürü genelde ön, arka, kollar, yaka, cep vs şeklinde bir kaç parçadan oluşmakta olup, bunların her biri için modelist kalıp çıkarmaktadır. Model onay alması halinde o kalıplar ile kesimhanede hazırlanan pastal kesilerek seri üretime geçilir.

Halk Eğitim Merkezi Modelistlik Kursları
Türkiye’nin en yaygın eğitim kurumu Halk Eğitim Merkezi Giyim Üretim Teknolojisi alanında verdiği eğitimlerden biride Modelistlik Kursu olup, 6 farklı branşta eğitim vermektedir. Branşlar genelde cinsiyet ve kıyafet seçimine göre değişmektedir. HEM’in Modelistlik eğitimlerini detaylıca inceleyeceğiz.

Kadın Giyim Modelisti: Bu branşta verilecek eğitimler sadece kadın dış giyim odaklı olup, uygulamalarda genelde kadın giyim üzerine modeller hazırlanmaktadır. Aynı şekilde Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı branşı olup, yaklaşık 1 yıla yakın bir eğitim süreci sizi beklemektedir.

Erkek Giyim Modelisti: Bu sefer ise erkek giyim üzerine çalışan tekstil firmalarında başarılı olmak isteyenler için başta pantolon, ceket, gömlek, yelek, şapka, mont, pardesü gibi erkek dış giyim alanında model ve kalıp çıkarma eğitimleri verilmektedir. 1360 Saat sürecek bu eğitimi mutlaka incelemelisiniz.

Çocuk Giyim Modelisti: Bir birinden tatlı modelleri üreten stilist ve modelist yerinde sizde olabilirsiniz. Bunun için HEM Çocuk Modelisti kursu 1488 saat sürecek eğitim faaliyetleri için sizi beklemektedir. Türkiye’nin her yerinde bulunan Halk Eğitim Merkezi kurslarına uğramanız yeterlidir.

İç Giyim Modelisti Dış giyim kadar önemli bir sektör ise iç giyim olup, kadın ve erkeklerin ihtiyacı olan iç giyim modellerinin kalıp hazırlama konusunda görev alabilirsiniz. Yeni modelleri ortaya koyarak çalıştığınız firmanın bu alanda daha başarılı olmasını sağlarsınız.

Deri Giyim Modelisti: Özellikle soğuk kış mevsiminin en çok aranan kıyafetlerinden deri giyim modelisti eğitimlerine katılarak en özel deri modellerinde katkınız olacaktır. Kürkler, manto, kaban, mont çeşitlerinin kalıp hazırlama konusunda deri sektörünün aranan elemanı haline geleceksiniz.

Hem’de Bilgisayarlı Modelistlik Eğitimi Yoktur!
Yukarıda bilgileri yer alan Halk Eğitim Merkezi Modelistlik Eğitimi eski sistem ile el sanatına dayalı eğitim vermekte olup, aslında modelistliği baştan sona öğretmektedir. Fakat halk eğitim merkezlerinde henüz bilgisayarlı eğitimmler olmayıp, bunun nedeni ise modelist programı olarak kullanılan Gerber, Stylecad, ASSYST gibi programların çok pahalı olmasındadır. Ülkemizde 900’den fazla Halk Eğitim Merkezi olup, hesap ettiğinizde o yazılımlar ile devasa bir otomobil üretim fabrikası kurulabilir.

İsmek Bilgisayarlı Modelistlik Kursu
İstanbul’da yaşayanların sanat ve meslek eğitimini ücretsiz karşılayan İsmek Giyim Üretim Teknolojisi alanında modelist eğitimine 3 branş bulunmakta olup, bunlar bilgisayarla modelistlik denince olmazsa olmaz hale gelmiş olan Gerber ve Stylecad branşlarıdır. 3. Branş ise çocuk giyim modelisti olarak ayrılmıştır. İstanbul genelinde 240 kurs merkezi ile eğitim hizmeti veren İsmek Bilgisayarlı Modelistlik kursu için aşağıdaki linke tıklayınız.
https://www.ismekkurs.com/ismek-bilgisayarli-modelistlik-kursu/

Modelist Kitabı Çok İşinize Yarayacak
Bu meslekte kendini geliştirmek isteyenler için güzel bir kaynak sunmak istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olan modelistlik kitabı çok detaylı bilgiler ve öpretici kaynakları içermektedir. Hiç bir ücret ödemeden bilgisayara indirebileceğiniz kitabı incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.
https://www.ismekkurs.com/modelistlik-kitabi/

Modelist Maaşları ne Kadar?
Sonuç itibari ile asgari ücret olmaması nedeniyle bir modelistin maaşı başarısı, performansı, çalıştığı firmanın büyüklüğü, üretim şekline göre değişerek 3000-10.000 TL maaş alma imkanınız bulunmaktadır.

Son olarak eklemek istediğim Bursa’da Busmek, İzmir’de yaşayanlar için İzmeb kursları ücretsiz modelistlik kursları olup, dilerseniz Halk Eğitim Merkezleri dilerseniz bu kurumlardan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir