Mesleki Eğitim

Modelist Olmak İster misiniz?

Modelistlik, hazır giyim sektörünün en önemli mesleklerinden biridir. Stilistlerle iş birliği içinde çalışmaktadır. Moda tasarımcısının (Stilistlerin) çizdiği giyim modellerinin kalıplarını çıkararak, seri üretime geçilmeden önce ilk prototipin üretimini gerçekleştirir ve sürecin nasıl ilerleyeceğini belirler.

Geçmişte elle gerçekleştirilen kalıp çıkarma işlemi, gelişen teknoloji sayesinde artık bilgisayar programları aracılığıyla yapılmaktadır.

Modelistlik kursu

Modelist Nasıl Olunur?

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bu mesleğe adım atmak için birçok fırsatınız bulunmaktadır. Örgün eğitim yaşını aşmamış olanlar için meslek liselerinde moda tasarım teknolojileri bölümünde modelistlik eğitimleri sunulmaktadır.

Aynı şekilde, mesleki eğitim merkezlerinde de meslek liseleri gibi eğitimler sunulmakta ve lise mezunu olma fırsatı sağlanmaktadır.

Yukarıda belirttiğim imkanlara ek olarak, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Halk Eğitimi Merkezleri ve belediyelere ait kurslarda da giyim üretim teknolojisi alanında çeşitli modelistlik kursları bulunmaktadır. Bu kurslar, 14 yaş ve üzeri bireylere eğitim imkanı sunmaktadır.

Ücretsiz Modelistlik Kursu

14 yaş ve üzeri ilkokul veya ilköğretim mezunları için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ücretsiz kurslardan bahsetmek istiyorum. Bu kurslara, Halk Eğitimi Merkezleri’nin yanı sıra belediyeler tarafından düzenlenen kurslar aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Yazının devamında hangi tür eğitimlerin sunulduğuna daha yakından bakacağız.

Kadın Giyim Modelisti
Kurs Süresi: 2536 Saat
Belgelendirme: 4. Seviye kurs bitirme belgesi
2014 yılında hayatımıza giren kadın giyim modeli kursu, 2536 saat süren eğitimlerden oluşmaktadır. Eğitim içeriği, tekstil alanında ihtiyaç duyulan tüm bilgileri kapsamanın yanı sıra, kadın giyim ve kız çocukları için sevilen kıyafetlerin kalıplarını tasarlama becerisini de kazandıracaktır.
Erkek Giyim Modelisti
Kurs Süresi: 2224 Saat
Belgelendirme: 4. Seviye kurs bitirme belgesi
Giyim üretim teknolojisi alanında yer alan modelist kurslarından biri, erkek giyimi üzerine odaklanmaktadır. 2224 saat sürecek geniş kapsamlı bu eğitim, temel bilgilerin öğretilmesinin ardından erkek dış giyimi üzerine yoğun uygulamalı çalışmalar içermektedir.

Örneğin, eğitime erkek iş gömleği gibi daha basit kalıplarla başlanır ve sonrasında gömlek, eşofman, pantolon, şort, jean, sweatshirt gibi çeşitli giysi kalıpları üzerinde hem elle hem de bilgisayar programları aracılığıyla uygulamalar yapılır.
Çocuk Giyim Modelisti
Kurs Süresi: 2352 Saat
Belgelendirme: 4. Seviye kurs bitirme belgesi
Moda sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de özel bir öneme sahiptir. Çocuk giyim alanında kendini geliştirmek isteyenler için 2352 saat sürecek olan çocuk giyim modelisti kursunu öneriyoruz. Bu kurs, aynı zamanda ustalık belgesi almanızı sağlayacak olan 4. seviye kurs bitirme belgesine sahip olmanıza olanak tanır. Kurs, bebek giysileri yanı sıra 2-6 ve 6-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bol uygulamalı eğitimler içermektedir.
Deri Giyim Modelisti
Kurs Süresi: 2544 Saat
Belgelendirme: 4. Seviye kurs bitirme belgesi
Giyim, insanların sadece üzerini örtmekten öte, güzel bir görünüm kazanmalarını sağlamaktadır. İnsanların giyim tarzı, benliklerini yansıtır. Kimimiz kumaşları tercih ederken, kimimiz de deriden elde edilen ürünleri seçiyoruz. Deri sektörü, öylesine büyük bir pazar haline geldi ki, bu alanda faaliyet gösteren firmalar giderek artmaktadır. Deri alanında kariyer yapmak isteyenler için deri giyim modelisti eğitimini öneriyoruz.

Deri giyim, özellikle kış aylarında deri ceketler, yelekler, montlar ve kabanların kullanımının hızla artmasıyla önem kazanmaktadır. Eğer bu ürünlerin üretiminde kendi imzanızın olmasını istiyorsanız, bu alandaki kariyer, geleceğin mesleklerinden biri olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda, kadın giyimde de hızla artan talep doğrultusunda, kadın pantolonları ve etekleri için de eğitimler verilmektedir.
İç Giyim Modelisti
Kurs Süresi: 2400 Saat
Belgelendirme: 4. Seviye kurs bitirme belgesi
Hazır giyim sektörü, öylesine büyük bir pazar ki, dış giyimin yanı sıra iç giyim alanında da geniş olanaklar bulunmaktadır. İç giyim alanında kariyer yapmak isteyenlere önerimiz, iç giyim modelisti kursunu araştırmaları yönündedir. 2400 saat sürecek olan bu eğitim, hayatınızda yeni bir dönüm noktası başlatmanıza yardımcı olabilir.

Kadınlar için atlet, fanila, sütyen, külot, jartiyer, badi gibi temel parçaların yanı sıra plaj giysileri arasında bulunan mayo ve bikini gibi modeller üzerinde bol uygulamalı eğitimler verilmektedir. Ayrıca, erkek iç giyimleri arasında yer alan atlet, fanila ve bokser gibi kalıplar üzerinde de deneyim kazanacaksınız.
Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı
Kurs Süresi: 584 Saat
Belgelendirme: Beceri geliştirme
Bu prestijli mesleğe ilk olarak yardımcı modelist olarak başlamak ve çalışarak kendini geliştirmek isteyen 14 yaş ve üzeri bireyler için düzenlenen kadın giyim modelist yardımcılığı kursu, 584 saat sürecektir. Bu kurs, tekstil alanında kullanılan kesim, dikim ve ütü teknikleri üzerine eğitimlerin yanı sıra etek, pantolon ve diğer kadın giysileri için temel düzeyde kalıp hazırlama eğitimleri de sunmaktadır.

Giysi Kalıpları Hazırlama

Giyim üretim teknolojisi alanında, modelistlik eğitimlerine ek olarak, giysi kalıpları hazırlama üzerine kısa süreli kurslar da sunulmaktadır. Bu eğitimler, bilgisayar ve elle kalıp çıkarma tekniklerini kapsamaktadır ve özellikle bilgisayarda giysi kalıpları hazırlama kursunda CAD programının kullanıldığını belirtmek isterim. Bu kursları da incelemenizi öneririm.

Yukarıda bahsettiğimiz kurs türlerini tercih edebilirsiniz. Şimdi ise bu eğitimlere nerede ve nasıl ulaşabileceğinizi inceleyelim.

Halk Eğitim Merkezi Modelistlik Kursları
Türkiye’nin en çok tercih edilen yaygın eğitim kurumlarından biri olan Halk Eğitim Merkezlerinde (HEM) çeşitli modelistlik eğitimleri sunulmaktadır. Bu kurslar, belirli zaman aralıklarında düzenlendiği gibi, kursiyerlerin talebi üzerine de açılabilmektedir.

Türkiye genelinde bu kurslardan yararlanabilirsiniz. Halk Eğitim Merkezlerinin sunacağı kursları e-Yaygın sistemi üzerinden görebilir, kayıt olabilir veya kurs açılması için talepte bulunabilirsiniz. Aynı işlemleri size en yakın Halk Eğitim Merkezine bizzat giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Enstitü İstanbul İsmek

Halk Eğitim Merkezi kurslarının ardından, Türkiye’nin en kapsamlı eğitimlerini sunan Enstitü İstanbul İsmek‘te modelistlik alanında birçok eğitim bulunmaktadır. İstanbul’un tüm ilçelerinde yer alan kurs merkezleri aracılığıyla hizmet verilmektedir.

Eğitimler ve kayıtlar yıl boyunca devam etmekte olup, İSMEK kayıt tarihleri ve diğer detaylar için ismekkurs.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KOMEK Kursları (Konya)

Konya ve ilçelerinde yaşayanların yüz yüze eğitimlerinden yararlandığı Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları KOMEK uzaktan eğitim modeli KUZEM ile dünyanın her yerinden eğitim alma imkanı sunmaktadır. KOMEK modelistlik alanında çeşitli eğitimler içermektedir. Komek kayıt tarihleri her yıl 3 farklı tarih aralığında gerçekleşmektedir.

KO-MEK Kursları (Kocaeli)

Türkiye’nin hem nüfus hem de sanayi alanında gelişmiş iki kenti olan Konya ve Kocaeli, isim benzerlikleriyle dikkat çekerken, her iki kentte de ücretsiz eğitim veren kurumlar bulunmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Mesleki ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), Kocaeli’nin tüm ilçelerinde yer alan kurs merkezleri aracılığıyla hizmet vermektedir.

Busmek

Bursa’da yaşayanlar için, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) bünyesinde geniş çaplı modelistlik eğitimleri sunulduğunu belirtmek isterim. Giyim teknolojileri alanında, ASSYST programı kullanılarak eğitim verilmektedir. Ayrıca, stilist eğitimi alarak kariyerinizi daha ileri seviyelere taşıma imkanı da bulabilirsiniz.

Gasmek

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önenli kentlerinden biri olan Gaziantep lezzetli yemekleri yanı sıra eğitim ve sanayi alanında oldukça gelişmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de bunu katkı sağlamaktadır. Kısa adı GASMEK olan kurslarla yüzlerce ücretsiz kurs imkanı sağlanmaktadır.

Etisem

Ankara’da modelistlik eğitimleri için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Beltek ve Belmek kurslarını önermek isterdim, ancak maalesef her iki kurumda da giyim teknolojileri alanında eğitim bulunmamaktadır. Bu nedenle, Etimesgut Belediyesi’ne ait Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi olan ETİSEM’i tavsiye ediyorum.

Modelist Ne İş Yapar?

Tekstil sektöründe çalışanların yakından tanıdığı bir yapıyı özetlemek istiyorum. Tam donanımlı bir giyim firmasında; stilist, modelist, modelhane, kesimhane, dikimhane, kalite kontrol ve ütü-paket bölümleri gibi olmazsa olmazlar bulunur.

Stilist, tasarlamak istediği giyim modelini çizim olarak ortaya koyar. Görev sırası size geçer; modelist, giyim modelinin yetişkin veya çocuk olmasına göre beden ölçülerine uygun kalıplar hazırlar. Belirlenen kalıplar doğrultusunda, bir veya birkaç örnek kesim ve dikim yapılarak düşünülen giyim modelinin prototipi hazırlanır.

Modelist Kitabı Çok İşinize Yarayacaktır
Bu meslekte kendini geliştirmek isteyenler için değerli bir kaynak sunmak istiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kitap, çok detaylı bilgiler ve öğretici kaynaklar içermektedir. Bu kitabı hiçbir ücret ödemeden bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
https://www.ismekkurs.com/modelistlik-kitabi/

Ücretsiz kursların yanı sıra, yaşadığınız il ve ilçede özel eğitim kurumları da bu tür eğitimleri sunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar, belirli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir. İstanbul’daki özel eğitim kurumlarına örnek olarak, Yeni Ümit Moda Akademi’nin kurslarını incelemenizi öneririm. Aşağıda yer alan bağlantıdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. https://www.yeniumitmodelistlik.com/modelistlik-kursu-istanbul/

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak i.çin soru ve yorum kısmından merak ettiğiniz soruları bize iletebilirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir