Mesleki Eğitim

Beden İşçisi Ne Demek?

Türkiye İş Kurumu İşkur İnternet sitesinde iş ilanlarına baktığınızda her sayfada en çok Beden İşçisi şeklinde ilanlar ile karşılaşırsınız. Bir çok insan tam olarak ne anlama geldiğini bilmediği bu mesleği araştırmaktadır. Bende sizler gibi merak edip araştırmaya karar verdim. Yaptığım araştırma sonucunda aslında çok önemli bir konu olan Engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatına kazandırılması projesi olduğunu gördüm.

Engelli İş İlanları

Neden Beden İşçisi Arıyorlar?
Uygulama güzel olmasına karşın aslında bir çok işverenin bunu severek yaptığını söyleyemeyiz. Çünkü kanunların emri ile yapmaktadır. 50’den fazla personelin çalıştığı firmalarda %3 oranında engelli ve %2 oranında ise eski hükümlü çalıştırması gerekmektedir. Bu durum sadece özel kurumlar için değil, aynı zamanda kamu kurumları da bu kanuna uymak zorundadır.

4857 Sayılı İş Kanunu Madde 30 Uymayanlar!
Yukarıda belirtilen kanuna uymayan işverenler aslında çalışana vereceği maaşın iki katını ceza olarak ödemektedir. Örnek 100 kişi çalıştıran bir firma yada kamu kurumu en az 3 engelli personel çalıştırması gerekir. Bu kamu kurumlarında 4 kişi olup, bu kurala uymayan özel ve kamu kurumları hakkını ihlal ettiği her çalışan için 2012 yılı için 1.842,00 TL ceza ödemektedir.

Beden İşçisi Ne İşe Yarar?
Her firmanın onlarca iş alanı olup, bu alanda görev yapacak insanların engelli olması nedeniyle gerek üretim, gerekse yönetim birimlerinde onlara uygun işlerde istihdam edilmeleri gerekmektedir. Çünkü bazı engelli vatandaşlarımız yürüme özelliğini kaybetmiş olmaları nedeniyle işe tekerlekli sandalye ile gelmektedir.

Beden İşçisi İş İlanları Nerede Bulunur?
Engelli vatandaşlarımız çalışmak istemeleri halinde yapmaları gereken tek şey Türkiye İş Kurumu İşkur kayıtlarını yaptırmalarıdır. Kayıt yaptırarak sisteme giriş yaptığınızda Türkiye’nin her yerinde engelli beden işçisi arayan firmaları görebilir ve iş başvurusu yapabilirsiniz.

Beden İşçisi Maaşları Ne Kadar?
Gerek engelli, gerekse hükümlü başvuru yaptığınız yerde herhangi bir vafsınız, mesleğiniz olmadan çalışmanız halinde büyük ihtimalle asgari ücret ve o firmanın çalışanlarına sağladığı imkanlardan ikramiye, yıllık izin, pirim, gibi ek kazançlarınız olacaktır. Daha fazla kazanç elde edebilmek için meslek sahibi olmalısınız.

Mesleki Eğitimlerle Kendinizi Geliştirin!
Engelli vatandaşlarımız illede beden işçisi olarak sadece verilen işleri yapmak zorunda değildir. Türkiye’de sayıları artan ücretsiz sanat ve meslek kurslarından yararlanarak mesleki eğitim alabilirler. Bilgisayar Kullanımı, Çağrı Merkezi Elemanı ve hatta Web Tasarım kursları engelli vatandaşlarımız içinde geçerlidir.

İsmek Engelli Eğitim Merkezi
O kurumlardan biride İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenim Merkezi İsmek olup, İstanbul genelinde açtığı 240 kurs merkezinin bazıları sadece engelli vatandaşlarımıza yönelik olup, onlarca branşta kişisel gelişim ve mesleki eğitimler verilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın en önemli eğitimlerinden biri olan İşaret Dili ve Braille alfabesine ek olarak Bilgisayar Kullanımı, Hasta ve Yaşlı Refakatçisi, Web Tasarım, Santralist ve Takı Tasarım gibi iş hayatında ihtiyaç duyacağınız eğitimleri içermektedir. İstanbul’da yaşayan ve engelli olduğu doktor raporu ile kanıtlanmış olan vatandaşlarımız aşağıda yer alan İsmek Engelliler Merkezi kurslarından ücretsiz yararlanabilir. Detaylı bilgi, adres ve iletişim bilgileri aşağıdadır.

Fatih Engelliler Merkezi
Hasan Halife Mahallesi Vatan Caddesi Hissedar Sokak No:13 FATİH
0212 631 53 64

Arnavutköy Engelliler Merkezi
Semt Konağı Nene Hatun Mahallesi 783 sokak No:8 Çardaktepe ARNAVUTKÖY
0212 597 83 12

Ümraniye Engelliler Merkezi
Atakent Mahallesi Mithatpaşa Caddesi No:107 ÜMRANİYE
0216 443 38 20

İşkur Engelli Kursları
Engelli eğitimleri veren tek kurum tabi ki İsmek olmayıp, aynı zamanda yine karşımıza Türkiye İş Kurumu İŞKUR çıkmaktadır. Engelli vatandaşlar için özel eğitim programları düzenlemekte olup, ücretsiz yararlanabileceğiniz kurslarda aynı zamanda eğitim aldığınız gün boyunca 20 TL harçlık + sağlık sigortanız yapılmaktadır.

Evet arkadaşlar Beden İşçici ne demek olduğunu bu şekilde öğrenmiş olduk, fakar bu konudan haberdar olmayan özellikle engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızı bilgilendirerek onların meslek ve iş sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Engelli vatandaşlarımızı hayata kazandırmak yapacağınız işlerin en güzelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir