İSMEK Kursları

Enstitü İstanbul İSMEK’i Denediniz mi?

İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz olarak sunulan İSMEK kurslarının 2023-2024 eğitim-öğretim (1. dönem) kayıtları başlamıştır. Genel kurslara 16 yaş ve üzeri, müzik alanındaki eğitimlere ise 15 yaş ve üzeri herkes başvuruda bulunabilir.

Enstitü İstanbul iSMEK online kayıt işlemi için https://enstitukayit.ibb.istanbul/ adresini kullanabilirsiniz.

İSMEK üyeliği, giriş ve online kayıt nasıl yapılır? Gibi soruların cevabını öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

İsmek online başvuru

İsmek Nedir?

Enstitü İstanbul İSMEK olarak eğitim hayatına devam eden kurum, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. İstanbul’un yaygın eğitim alanındaki en önemli markalarından biridir ve 39 ilçesinde 150 kurs ve uzmanlık okulu ile hizmet vermektedir. (1,2)

Yaklaşık 30 yıl süren tarihi geçmişiyle günümüze kadar 3 milyondan fazla İstanbullunun ücretsiz eğitim aldığı bir kurum haline geldi.

İSMEK kurslarında eğitimler, yüz yüze ve uzaktan eğitim modeli ile sağlanmaktadır. 933 tanesi yüz yüze eğitim, 257 tanesi de uzaktan eğitim branşı içermektedir.

Eğitimlerin büyük bir bölümü MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) onaylı sertifika içermesine rağmen bazılarında ise sadece katılım belgesi verilmektedir.

İsmek Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Şuan için sadece İstanbul’da yaşayanlar, yüz yüze ve uzaktan eğitimlerinden yararlanabilirler. Türkiye Cumhuriyeti ya da yabancı ülke vatandaşı fark etmeksizin herkes bu ücretsiz eğitimlerden yararlanabilir. Alt yaş sınırı genelde16’dır, ancak bazı eğitimlerde alt yaş sınırı aşağı çekilebilmektedir.

İsmek’te Hangi Kurslar Var?

933 tanesi yüze yüze, 257 tanesi ise uzaktan eğitim modeli olmak üzere toplamda 1000’den fazla eğitim olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.

İSMEK’te eğitimi verilen alanlar, mesleki ve teknik, kişisel gelişim, güzel sanatlar, el sanatları ve zanaat olmak üzere 4 dala ayrılmıştır. 21 farklı alanda eğitim seçenekleri olduğunu söyleyebilirim.

MESLEKİ VE TEKNİK KURSLAR
Bilişim Teknolojileri
Moda Tasarımı ve Tekstil Teknolojisi
Muhasebe ve Finans
Çocuk Gelişimi Eğitimi
Robotik ve İnovasyon
Görsel İletişim ve Grafik Tasarım
Teknik Tasarım
Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
Medya ve İletişim
Yönetim ve Hizmet
Ziraat
KİŞİSEL GELİŞİM KURSLARI
Dil Eğitimleri
Kişisel Gelişim ve Eğitim
GÜZEL SANATLAR KURSLARI
Müzik
Sahne Sanatları
Sanat ve Tasarım
EL SANATLARI VE ZANAAT KURSLARI
Ahşap Tasarımı ve Teknolojileri
Tekstil Tasarımı
Dekoratif El Ürünleri Yapımı
Süsleme Sanatları
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
Örgü ve İşleme Sanatları

İSMEK Kurs Merkezleri Nerede?

Eğitimi verilen kurslara farklı bir açıklama daha getirmek istiyorum. İstanbul genelinde 15 tanesi uzmanlık okulu olmak üzere 150 kurs merkezi ile eğitim verilmektedir. Uzmanlık okullarında daha fazla branş ve daha ileri seviye eğitimler yer almaktadır.

Örneğin, Bakırköy şubesinde, yabancı dil olarak A1 seviyesi yer alırken İSMEK Dil Okulu’nda yabancı dillerin A, B ve C seviyeleri yani başlangıç, orta ve ileri seviye eğitimlerine yer verilmektedir. Uzmanlık Okullarına Göz Atalım mı?

İSMEK Dil Okulu

Ücretsiz dil okulu

İSMEK, dil okulu ve yabancı dil eğitimlerinin yanı sıra ülkemizde yaşayan yabancı ülke vatandaşlarına Türkçe eğitimi veren bir kurumdur. Şişli’de bulunan modern binası ve 15 dersliği ile hizmet vermektedir.

İSMEK Dil Okulu’nda yer alan yabancı dil eğitimlerine baktığımızda;

İngilizceAlmancaArapça
RusçaFarsçaFransızca
İtalyancaJaponcaRusça

Görüyoruz ki en çok tercih edilen yabancı diller de bulunmaktadır. Aynı zamanda IELTS (International English Language Testing System) sınavına hazırlananlar içinde kurslar ve mesleki yabancı dil eğitimleri ile işitme engelli kardeşlerimiz ve işaret dili öğrenmek isteyenler için işaret dili eğitimleri de yer almaktadır. (3)

Aynı zamanda, Kürtçe, Zazaca ve Osmanlıca gibi kültürümüzün bir parçası olan eğitimler de yine bu merkezde bulunmaktadır.

Bilişim Teknolojileri Okulu

Bilişim teknolojileri okulu

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde iş türleri de bu yönde gelişmeye devam ediyor. Hayatımızı etkileyen yapay zeka uygulamaları ve bu yöndeki yeniliklere ayak uydurabilmek için bilişim teknolojileri alanına mutlaka göz atmalısınız. (4)

İSMEK Bilişim Teknolojileri Okulu, bilişim teknolojileri alanında daha fazla ve daha ileri seviye eğitimler vermeye devam ediyor. Herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz bu fırsatı kaçırmayın.

İSMEK Bilişim Teknolojileri Okulu, Bahçelievler ilçesinde yer almaktadır. 9 dersliği ile yaklaşık 70 farklı bilişim eğitimini içermektedir. Eğitimleri özetlemek gerekirse bilgisayar kullanımından bilgisayar programlamasına kadar çok ileri seviye eğitimler bulunmaktadır.

.NETAlgoritmaCISCOArduino
FirewallLinuxJavaScriptMS SQL
PHPPytonRaspberyy PiSiber Güvenlik

Web tasarım, web programlama yanı sıra Google SEO ve Google Adwords reklam yönetimi eğitimleri ile ayrıca sosyal medya yönetimi gibi günlük ve iş hayatında ihtiyaç duyacağınız birçok kursu içermektedir.

Grafik ve Teknik Tasarım Okulu

Grafik tasarım kursu

Bilişim teknolojileri kadar önemli bir diğer alan ise grafik ve tasarım alanıdır. Göz zevki ve yeteneği gerektiren bu alanda kariyer yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise İsmek’in Grafik ve Teknik Tasarım Okulu’nu görmeden kurs başvurusu yapmamalısınız.

Bahçelievler ilçesinde eğitim veren İsmek Grafik ve Teknik Tasarım Okulu 4 dersliği ve 32 eğitim programı olan bir merkezdir. Eğitimini verdiği branşlara bakalım mı?

3Ds MaxAfter EffectAutocad
Baby ShowerReklam TasarımCorelDRAW
IllustratorPhotoshopSolidworks
Green BoxStop MotionZBrush

iSMEK Moda Okulu

Moda kursu

Yaygın eğitim kurumlarından en çok tercih edilen kursların başında giyim ve moda gelmektedir. Modelistlik, Stilistlik, dikim gibi eğitimler en çok tercih edilen branşlar arasında yer almaktadır. İsmek, moda alanında daha geniş çaplı eğitim verebilmek için Çolpan İlhan Moda Okulu uygulamasını hayata geçirdi.

Şişli (Mecidiyeköy’de) yer alan moda okulu 10 dersliği yanı sıra 60’tan fazla eğitimi ile dikkat çekmektedir. İsmek moda okulunda hangi eğitimler veriliyor? Sorusuna özet şekilde yanıt vermek istiyorum.

Moda tasarımına farklı bir anlayış getiren kurum, Photoshop, Illustrator ve Clo3D gibi programları daha etkin kullanmayı öğretiyor. Aynı şekilde, modelistliğin en önemli yazılımları arasında yer alan Gerber ve Assyst gibi programlara hakim olmanızı sağlıyor. Genel moda eğitimleri arasında tasarım, kalıp çıkarma ve dikim gibi birçok branş bulunuyor. (5)

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu

Türkiye’nin en çok tercih edilen iş kollarından biri kuaförlük, güzellik uzmanlığı, cilt bakımı, makyaj gibi alanlardır. Son yıllarda bu alanlara olan ilginin arttığını görmekteyiz. İsmek, ihtiyaç duyulan bu alanda daha iyi eğitimler vermek amacıyla Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu’nu hayata geçirdi.

Bakırköy ilçesinde hizmet veren İsmek Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu, 7 dersliği ve 40 farklı eğitim türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Cilt bakımı alanında kendini geliştirmek ve bu alanda meslek sahibi olmak isteyenler için 4 farklı cilt bakımı eğitimi bulunmaktadır.

Aynı şekilde saç bakımı ve yapımı (kuaförlük) alanında yetenek kazanmak isteyenler için, hem bayan hem de erkek kuaförlüğüne yönelik uzun soluklu eğitimler bulabilirsiniz.

Ve tabii ki makyaj eğitimleri de yine amatör ya da profesyonel olmak isteyenleri hedeflemektedir. Birçok makyaj eğitimi ile isterseniz kendiniz için, isterseniz de makyöz olmak için bu eğitimlere katılabilirsiniz.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

Ülkemizde önemli kabul edilen bir diğer meslek ise fırıncılık ve pastacılık alanıdır. İSMEK, profesyonel ekmek ve pasta yapımı alanında kendini geliştirmek isteyenlere çok cazip bir fırsat sunuyor.

İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu, yöresel ve uluslararası ekmek çeşitleri ile tüm insanların severek tüketeceği pasta yapımı eğitimleri vermektedir. Sadece ekmek ve pasta mı? Tabii ki hayır! Pizza, butik çikolata, artizan peynir ve hatta sütlü tatlılar konusunda da eğitimler verilmektedir.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu, Esenler’de İHE (İstanbul Halk Ekmek’in) eski fabrika binasında geniş bir binada uygulama yapmaktadır.

Muftak Sanatları Okulu

Lezzetli yemekleri yemek kadar yapmak da çok keyifli bir hobi ya da meslek olabilir. Yemek yapmayı meslek olarak gören ve bu alanda kendini geliştirmek, kariyer yapmak isteyenler için İSMEK’in Mutfak Sanatları Okulu’nu öneriyoruz.

Bu okul, aşçı çırağı, aşçı yardımcılığı gibi temel ve orta düzey aşçılık eğitimleri sunmanın yanı sıra Osmanlı ve dünya mutfağına hakim olmak isteyenleri de bekliyor. Ayrıca, pide, pizza, butik pasta, makaron gibi çok çeşitli eğitimler de sunulmaktadır. (6)

Mutfak Sanatları Okulu, Avrupa Yakası’nda Bahçelievler, Anadolu Yakası’nda ise Maltepe ilçesinde yer almaktadır.

İletişim ve Kişisel Gelişim Okulu

Kişisel gelişim, yaygın eğitim kurumlarının en çok önemsediği alanlar arasında yer almaktadır. İlk ve ortaöğrenimini tamamlayan herkes, kişisel gelişim eğitimlerine ihtiyaç duyabilir. Yeni bilgiler, deneyimler ve hatta yeteneklerini artıracağı tüm eğitimleri burada bulabilir.

Örneğin, güzel ve etkili konuşma yeteneği kazanmak isteyenler için diksiyon kursları Türkiye genelinde en çok tercih edilen eğitimlerdendir. İletişim ve kişisel gelişim okulu, diksiyona ek olarak editörlük, sunuculuk, spikerlik gibi daha ileri seviye eğitimler sunmaktadır. Aynı şekilde oyuncu olmak isteyenler için de drama ve tiyatro eğitimleri verilmektedir. (6)

İletişim ve kişisel gelişim okulu, Şişli’de yer almaktadır. 6 dersliği ve yaklaşık 40 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu

Müzik, sanat ya da severek çalınan enstrümanlar, birçok insanın hayalini süslemektedir. Bağlama, gitar, keman, kemençe veya piyano gibi özellikle çocukların hayallerini süsleyen enstrümanlar, Enstitü İstanbul İSMEK’in Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu’nda öğrenilebilir. (7)

Onlarca telli, üflemeli veya vurmalı enstrümanla birlikte ses, solfej ve hatta koro eğitimleri gibi Türk Sanat ve Türk Halk Müziği dallarında eğitimler sunulmaktadır.

Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu, Fatih ilçesi yanı sıra Kadıköy’de hizmet vermektedir.

Muhasebe ve Finansman Okulu

Dünya genelinde, finans dünyası küçük veya büyük her türlü işletme, hatta bireysel şirketler tarafından bile ihtiyaç duyulan önemli bir meslek dalıdır. Muhasebe elemanları, örgün eğitim kurumlarının yanı sıra İSMEK gibi yaygın eğitim kurumları tarafından da yetiştirilmektedir.

Muhasebe ve Finansman Okulu, muhasebeye giriş, bilgisayarlı muhasebe gibi temel eğitimlerin yanı sıra bütçeleme ve raporlama ile dış ticaret uzmanlığı gibi ileri seviye eğitimleri sunmaktadır. (8)

Muhasebe ve Finansman Okulu, Bahçelievler ilçesinde yer almaktadır.

Çocuk Gelişimi Okulu

Bebek olarak geldiğimiz bu dünyada, günü geldiğinde bebek sahibi oluyoruz. Mutlu bir evliliğin meyvesi olan çocuklarımızın daha faydalı bireyler olmaları için öğrenmemiz gereken birçok husus bulunuyor.

Enstitü İstanbul İSMEK’in Çocuk Gelişimi Okulu, ihtiyaç duyduğunuz çocuk bakımı ve gelişimi eğitimini sağlamaktadır. 0-72 ay çocuk gelişimi, erken çocukluk dönemi, çocuklarla iletişim ve okul öncesi gibi birçok eğitim seçeneği sunmaktadır. (9)

Çocuk gelişimi okulu Şişli ilçemizde yer almaktadır.

Türk İslam Sanatları İhtisas Okulu

Yaygın eğitim kurumları, o kadar çok kültür ve sanat eğitimi içeriyor ki yaz yaz bitmiyor. Türk ve İslam dinimiz ile ilgili sanatlara ilgi duyanlar için de adres Türk İslam Sanatları İhtisas Okulu’dur. Üsküdar ilçemizde bulunan bu okulda sizin gibi aynı havayı solumak isteyen insanlarla karşılaşacaksınız.

Ahşap sanatının her türlüsünü bulabilirsiniz (şekillendirme, boyama, süsleme), ayrıca cam, çini, ebru, hüsn-i hat, filpgrafi, kaligrafi, minyatür ve seramik gibi çok çeşitli eğitimler de sunulmaktadır. (10)

İklimlendirme Okulu

Küresel ısınmanın artması ile birlikte yaz ayları daha sıcak ve kurak geçmektedir. Bu durum, ev ve işyerlerinde klima gibi iklimlendirme ihtiyaçlarını beraberinde getiriyor. İSMEK İklimlendirme Okulu, bu alanda teknik eleman yetiştirmeyi hedeflemektedir. Şu an için sınırlı sayıda eğitimi bulunan bu merkez, Güngören ilçesinde hizmet vermektedir. (11)

REFERANSLAR

 1. Eser, A. (2010). Belediyelerin mesleki yaygın eğitimdeki rolü: İsmek örneği (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).
 2. Koç, M. H., & Fidan, T. (2019). Yerel Yönetimlerin Yaygın Eğitim Faaliyetlerine İlişkin Kursiyer Görüşleri: İSMEK Örneği. Ankara University Journal of Faculty of Educational Sciences (JFES)52(1), 51-81.
 3. Arslan, M., & Akbarov, A. (2010). Türki̇ye’de yabanci di̇l öğreti̇mi̇nde moti̇vasyon-yöntem sorunu ve çözüm öneri̇leri̇. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi, (24), 179-191.
 4. ARIKAN, Y. D. (2009). Bilişim teknolojileri öğretmen adayları ve öğretmenlik uygulaması dersi. Ege Eğitim Dergisi10(1), 1-23.
 5. Antçok, S. (2022). Türkiye’de açılan moda tasarımı eğitimi kursları ve hazır giyim sektörüne yansıması (Master’s thesis, Işık Üniversitesi).
 6. Özdemir, İ. (2007). İletişimin stratejikleştirilmesi: kılavuz kitaplar, kişisel gelişim kursları ve iletisim eğitimi seminerlerinin eleştirel bir değerlendirmesi.
 7. Güven, E., & EROL, İ. L. (2019). 12-14 yaş grubu çocukların müziğe ilişkin tutumları ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi. The Journal of International Lingual Social and Educational Sciences5(1), 174-189.
 8. Fakuç, T. (2022). Muhasebe eğitiminde halk eğitimi merkezlerinin rolü: Bilecik halk eğitimi merkezi uygulaması (Master’s thesis, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü).
 9. Çelik, M., & Gündoğdu, K. (2007). Türkiye’de okulöncesi eğitimin tarihsel gelişimi. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Dergisi, (16), 172-190.
 10. Kunter, H. B. (1969). Türk-İslam San’at Eserlerine Vücut Veren Manevi Amiller.
 11. İsa, K., & Onat, A. (2017). İklimlendirme ve Soğutma Sistemlerinde Enerji Verimliliği. Doğan Yayıncılık, 40-76.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir