Mesleki Eğitim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kursları

Türkiye’nin her yerinde hızla yaygınlaşan sanat ve meslek edindirme kursları sanayi alanlarının yoğun olduğu şehirlerde daha başarılı icra edildiği söylenebilir. Onlardan biride Marmara Bölgesinin en gelişmiş şehirlerden biri Kocaeli olup, 2 milyona yaklaşan nüfusu ile her şeyin en iyisini hak ettiği söylenebilir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) 12 İlçede (Başiskele, Körfez, Çayırova, Kartepe,  Darıca, Karamürsel, Derince, Kandıra, Dilovası, İzmit, Gebze ve Gölcük) ilçelerinde 40’dan fazla kurs merkezi ile hizmet vermektedir. 300’den fazla branşta eğitim veren KO-MEK Kurları ücretsiz ve büyük ölçüde MEB onaylı sertifika vermektedir. Şimdi dilerseniz sayfanın devamında kurumu daha detaylıca tanıyalım.

Her yıl Eylül ayı ilk haftası başlayan genel kayıtları İnternet ortamı yanı sıra şehrin dört bir yanında açılan stantlar ile duyurulmaktadır. Okullar tatil olana kadar devam eden kayıtlar İnternet üzerinden online yapılmaktadır. Dilerseniz hemen şimdi sizde bir tıkla başvuru yapabilirsiniz.

Online Başvuru İçin Tıklayın
Evet arkadaşlar kayıtlar İnternet üzerinden yapılmakta olup, başvuru için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.komek.org/Komek.Web/Login.aspx Açılan sayfada üye olmaya gerek kalmadan TC Kimlik No, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz il ve Doğum Tarihi bilgilerini girerek kayıt sistemine ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra ilçeye göre, kurs merkezine göre yada katılmak istediğiniz branşa göre sonuçları listeleyip başvuru yapabilirsiniz.

Kesin Kayıt İçin Size Ulaşılır
Evet arkadaşlar yukarıda yapılan başvuru sadece ön kayıt niteliğinde olup, eğitimlerin başlamasına kısa bir süre kala size ulaşarak kesin kayıt için başvuru yaptığınız kurs merkezine gelmeniz istenir.

16 Yaş Üzeri Herkes Başvurabilir
Tamamen ücretsiz olan Ko-mek Kocaeli kurslarından yararlanmak için 16 ve üzeri yaşta olmanız gerekir. Sanat ve meslek kurslarının tümünde uygulanan bu kural üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Dilediğiniz Kurs Merkezinden Yararlanabilirsiniz
Örnek ben Gölcül ilçesinde yaşıyorum fakat katılmak istediğim branş bu dönem Gölcük Ko-mek kurslarında açılmaması halinde dilediğim başka bir kurs merkezine başvuru yapabilirim. Tabii ki burada dikkat edilmesi gereken ulaşım problemi yaşanmaması gerekir.

%20 ve Üzeri Devamsızlık Yapan Cezalandırılır
Başvuru yaptığınız kurslara katılmanız zorunlu olup, eğitim süresinin %20 ve daha fazla süresince devamsızlık yapmanız halinde eğitimden men cezası alırsınız. Yani 100 saatlik bir kurs olduğunu düşünün siz bu sürecin 20 saat ve daha fazlasında devamsızlık yapmanız halinde bu eğitime 1 yıl boyunca katılamama cezası alırsınız. Yani bir sonraki dönem yeniden başvururum şeklinde düşünmeyin.

Çocuklu Anneler Sizleri de Kurslara Bekleriz
Okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin yaşadığı en büyük problem çocuklarını bırakacakları bir yer olmamasıdır. Bu nedenle ne kadar katılmak istese de eğitimlere maalesef katılamaz. Ko-mek bu soruna çözüm bulmak için çocuk oyun odaları dönemini başlattı, şuan sınırlı kurs merkezinde uygulanan çocuk oyun odaları ile anneler eğitime çocuklar eğlenceli dakikalar geçirmek için oyun odalarına gitmektedir.

Çocuk Oyun Odası Olan Kurslar: Uygulama yeni olması nedeniyle şuan tüm Ko-mek kurs merkezlerinde olduğu söylenemez. Şuan için Derince, Hereke, Karamürsel, Mehmet Ali Paşa ve Yenimahalle Ko-mek kurs merkezlerinde bulunmaktadır. 3-6 Yaş arası çocuğu olan anneler eğitim sürecinde çocuklarını çocuk oyun odalarına bırakabilir. Çocuk gelişim uzmanlarının bulunduğu çocuk oyun odalarında çocuklarınız eğlenceli dakikalar geçirirken sizlerde severek katılacağınız eğitimlerde yeni bilgi ve yeteneklere kavuşursunuz.

KO-MEK Aile Okulu
Kocaeli’de yaşayan ve nüfusu 2 milyona yaklaşan insanlara sadece sanat ve mesleki eğitimlerle sınırlı kalmayan Ko-mek aynı zamanda aile bağlarının daha güçlü olması ve boşanmaların önüne geçmek için KO-MEK Aile Okulu projesini başlatmıştır. 3. Dönemi geride bırakan bu proje ile sevmek, sevilmek ve aile olmanın önemi aşılanmaktadır. İslam’da aile ve çocuğun manevi eğitimi ile ailede bütçe yönetimi gibi konular yer almaktadır. Uzman Eğitimciler (NURTEN CECELİ ALKAN, ŞENGÜL YİĞİT, MEHMET BAKİ ÖZTÜRK, YUSUF BAKİ ÖZBURUN ve SERVET YALÇIN) görev yapmaktadır.

İşsizlere Yönelik Kurslar
Devam eden projelerden bir diğeri ise işsiz vatandaşlarımıza yönelik olup, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen kurslar olarak görülmektedir. Mesleği olmayan yada mevcut mesleği ile iş bulamayanlar için İşkur Kursları ile işbirliği yapılmaktadır. Özellikle bilişim teknolojileri alanında eğitimlerin yer aldığı projede kursiyerler Bilgisayar İşletmenlik, Bilgisayar Tamiri, Bilgisayarlı Muhasebe gibi kurslar dışında aynı zamanda Hasta ve Yaşlı Refakatçisi yanı sıra sanayi firmalarının ihtiyaç duyduğu Gazaltı Kaynakçısı yetiştirilmektedir. Kursiyerler hem meslek sahibi, hemde günlük ödeme almaktadır.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları
Sadece mesleki eğitimlerle sınırlı kalmayan Ko-mek aynı zamanda kendi işini kurmak isteyen girişimcilerinde yanında olmaya devam ediyor. Kısa adı KOSGEB olan (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) ile işbirliği yaparak kurslarda ücretsiz Kosgeb Kursları düzenlemektedir. 70 Saat sürecek olan kurslarda girişimcilik, iş fikirleri ve iş planı hazırlama konusunda eğitim verilmektedir. Kosgeb sertifikası alan kursiyerler hazırlayacakları iş planı ile Kosgeb desteklerinden yararlanıyor.

Ko-mek İş Başvurusu
Sadece eğitim almak isteyenler değil, eğitim vermek, kariyer yapmak isteyenlerinde yanında olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları her yıl yüzlerce usta öğretici ve öğretmen alımı yapmaktadır. Başvuru yapmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın ve başvuru formunu indirerek doldurun. http://www.komek.org/Dosyalar/isbasvuruformu.pdf Doldurduğunuz bu formu bir çıktısını alarak yanınızda 1 adet resim, diploma ve varsa sertifika fotokopileri ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü – Leyla Atakan Kültür ve Eğitim Merkezi Fuar içi İZMİT adresine bizzat gelmeniz gerekir. Başvurular ihtiyaca göre değerlendirilmekte olup, sizlere detaylı bilgi verilmektedir.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir