Mesleki Eğitim

Ankara Ücretsiz Kursları İle Sizde Meslek Sahibi Olun

Başkent Ankara’da ücretsiz yararlanabileceğiniz onlarca kurs merkezi bulunmaktadır. Bunlar devletimizin sağladığı imkânlar yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri tarafından da hazırlanmaktadır. Yazının devamında Ankara’da ücretsiz kurs imkanı sağlayan kurum ve kuruluşları yakından tanıyacağız.

Ankara ücretsiz kurslar
Başkent Ankara’da ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları göreceksiniz

BELTEK (Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kursu)

Ankara’da ücretsiz kurs denince ilk akla gelen marka hiç şüphesiz BELTEK olmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında gerçekleştirilen Beltek kursları 17 yaş üzeri bireyler için teknik ve mesleki eğitim imkânı sağlamaktadır. Yani kültür, sanat ve hobi eğitimleri bulunmamaktadır.

Beltek eğitimleri 2 ve 3 aylık hızlandırılmış eğitimler şeklinde uygulanmaktadır. Bu nedenle her 2 ve 3 ayda bir kayıt olabilirsiniz. Başvurular Gazi Üniversitesi İnternet sitesinden 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk olarak ön kayıt yapıyor, sonrasında üniversitenin kayıt bürosuna giderek kesin kaydınızı yaptırmanız gerekir. Beltek kesin kayıt işlemi için 3 günlük zamanınız olduğunu unutmayın.

Eğitimlerini üniversite öğretim görevlilerinin verdiği tek eğitim kurumu diyebilirim. Bu nedenle kurslar hafta içi akşam ve hafta sonları şeklinde gerçekleşmektedir. Tabii ki avantajları kadar maalesef dezavantajları da bulunmaktadır. Çünkü tek bir noktada olması nedeniyle herkese kolay ulaşım imkânı olmamaktadır. Güzel yönlerinden biri akşamları üniversitenin ücretsiz servi imkânından yararlanabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi ücretsiz İngilizce kursundan yararlanmak ister misiniz? Normalde kurslarda yabancı dil eğitimi verilmiyor. Sadece kursiyerlerin başarısına göre ödül olarak İngilizce eğitimi veriliyor. Kursiyerler kurs sonunda yapılan sınavda 80 ve üzeri puan almaları halinde ücretsiz İngilizce eğitiminden yararlanabiliyor. Beltek kursları ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beltek Kursları

BELMEK (Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları)

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ücretsiz yararlanabileceğiniz 2 farklı eğitim kurumu bulunmaktadır. BELTEK hakkında bir süt paragrafta detaylara yer verdik, şimdi ise BELMEK hakkında merak edilen sorulara yanıt vermek istiyorum. İlk aktarmak istediğim detay bu kurumun sadece kadınlara yönelik eğitim verdiğidir.

BELMEK kursları meslek eğitiminden öte el sanatları ve hobi amaçlı eğitimleri içermektedir. Bu kapsamda yaklaşık 40 farklı dalda eğitim alabilirsiniz. Ankara’nın 6 merkezinde 150’den fazla kurs merkezinde tüm kadınlara yakın noktada yer almaya çalışmaktadır.

Bir dönem kursiyerlere ücret de ödeyen BELMEK 1994 yılında kurulmuş olup, sloganı “Her evde bir atölye olacak” şeklindedir. Kayıtlar genelde Ağustos, Eylül aylarında gerçekleşmektedir. Sitemizde kayıtlarla ilgili duyurulara yer verilmektedir. Aşağıda yer alan butona tıklayarak BELMEK kursları sayfasına ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye erişöm butonu

ETİSEM (Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi)

Ankara’da ücretsiz kurs için şimdide ilçe belediyelerinin sağladığı eğitim olanaklarına bakmak istiyorum. İlk olarak inceleyeceğimiz ilçe Etimesgut olacaktır. Etimesgut Ankara’nın Metropol ilçelerinden biridir. 600 Binden fazla insanın yaşadığı bu ilçede sürekli yararlanabileceğiz kurslar bulunmaktadır. Kısa adı ETİSEM olan (Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi) özellikle ilçe halkını kültür, sanat ve meslek edindirme kurslarından yararlanmaya davet ediyor.

Etisem kursları sadece yetişkinler için değil, çocuklar ve gençlerinde gelişimine katkı sağlayacak her türlü eğitimi ücretsiz sağlıyor. Başvurular belirli aralıklarla yapılmakta olup, BELTEK kurslarında olduğu gibi yine 2 aşamalı olarak gerçekleşmektedir. İlk olarak Etisem İnternet sitesinden online başvuru yaparak sonrasında ise seçtiğiniz kurs merkezine giderek kesin kayıt işleminizi yaptırmanız gerekir.

Etisem kurs merkezleri ilçe genelinde yaklaşık 20 farklı noktada hizmet vermektedir. Her merkezin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Kurumu yakından tanımak, eğitimini verdiği branşları görmek ve daha fazla bilgi için yine aşağıda yer alan butona tıklayabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye erişim

YENİMEK (Yenimahalle Belediyesi Kursları)

Ankara’nın bir diğer Metropol ilçesi Yenimahalle ile devam edelim. 1950’li yıllarda Ankara’ya yakın yerleşim merkezi olarak kurulan Yenimahalle hızla gelişerek bugünlere gelmiştir. Her açıdan gelişme örneği gösteren ilçede yine sürekli yararlanabileceğiniz kurslar bulunmaktadır. Kısa adı Yenimek olan (Yenimahalle Belediyesi Kursları) sanat ve meslek edindirme kursları yanı sıra okuma yazma bilmeyen yetişkin vatandaşlara okuma yazma eğitimleri de vermektedir.

Yenimek kurs kayıtları genellikle Ağustos ayında başlamaktadır. Eğitimler ise okullarla birlikte Eylül ayında başlamaktadır. Onlarca alanda eğitim imkânı bulacağınız Yenimek kursları aynı zamanda ilçe genelinde yaygın kurs merkezi yapısı ile dikkat çekmektedir.

Yenimahalle kültür merkezlerini eğitim amaçlı kullanan kurum bu haliyle 20’den fazla noktada eğitim imkânı sağladığı söylenebilir. Sitemizde Yenimek ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ankara Halk Eğitim Merkezi Kursları

Şimdi ise Türkiye’nin en eski eğitim kurumu olan HEM kursları hakkında bilgi vereceğiz. Ankara halk eğitim kursları olarak şehrin 25 farklı ilçesinde hizmet alabilirsiniz. İster yaşadığınız ilçe, ister size yakın farklı bir ilçeyi tercih edebilirsiniz.

Halk eğitim kursları 14 yaş üzeri herkese binlerce eğitim imkânı sunmaktadır. Kayıt imkânı diğer eğitim kurumlarına göre biraz farklı olup, yılın 365 günü kurs merkezlerinden bizzat başvuru yapılabilir. Dilerseniz E-Yaygın üzerinden ön başvuru da yapabilirsiniz. Kursların başlaması ise katılmak istediğiniz eğitime en az 12 kişinin başvuru yapması ile mümkündür. Başvuru yapan kursiyer sayısı 12’nin altında kalması halinde o kurs açılmayabilir.

Halk eğitim merkezi kursları normalde ücretsiz olmasına karşın kanunlarda durumu iyi olan kursiyerlerin istemeleri halinde bağış yapabilecekleri belirtilmektedir. Bu durumu maalesef farklı amaçlarla kullanan eğitimci ve yöneticiler bazen sizden bağış adı altında ücret talep edebilirler.

Ankara halk eğitim merkezi kurslarında ihtiyacınız olan tüm kursları bulabilirsiniz. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi binlerce eğitim verilmektedir. Tabii ki siz bunları talep ederek, başvuru yaparak açılmasını sağlamalısınız. Dershanelerin kapanması ile birlikte öğrenciler ve lise mezunlarına üniversite sınavlarına hazırlık eğitimleri de vermektedir.

Ankara Mesleki Eğitim Merkezleri

Günümüzde bazı işleri yapmak ya da kendi işinizi kurmak için sadece paranız olması yetmez. O alanda bilginiz ve onu kanıtlayan bazı belgeler olması gerekir. Örnek vermek gerekirse bir kuaför açmak için sırası ile kalfalık, ustalık ve hatta usta öğretici belgeniz olması gerekir. Bu sadece kuaförler için değil, yüzlerce meslek dalında bu uygulama zorunludur. Peki, bu belgeleri nereden ve nasıl alacağız?

Ankara’da kalfalık ve ustalık belgesi için yararlanacağımız kurum kısa adı MEM olan (Mesleki Eğitim Merkezleri) olmaktadır. Büyük ölçüde tüm ilçelerde bulabileceğiniz mesleki eğitim merkezleri Halk eğitim merkezi benzeri bir yapıdır. Farkı ise eğitimlerin daha uzun zaman alması, başarının sınava dayalı olmasıdır.

Eğitim ve sınavlarda başarılı olanlar çıraklık, kalfalık, ustalık ve hatta usta öğreticilik belgesi alarak iş yeri ve eğitim kurumlarında eğitim verme hakkı elde eder. Daha fazla bilgi için size en yakın mesleki eğitim merkezine gelmeniz gerekir.

Ankara İşkur Kursları

Türkiye İş Kurumu halk eğitim merkezi gibi Türkiye genelinde imkân sağlamaktadır. İŞKUR kurslarının en güzel yanı hem kurs hem de büyük ölçüde istihdam sağlamasıdır. Hatta öyle ki eğitim süresince size ödeme yapmaktadır. Alacağınız miktar katıldığınız kurs türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu konudaki detayları sitemizin İŞKUR kursları sayfasından inceleyebilirsiniz.

İŞKUR kursları daha çok işi olmayan vatandaşlara yöneliktir. Tabii ki bunun dışında kendi işini kurmak isteyen girişimciler, hükümlüler, engelliler de İŞKUR’UN imkânlarından yararlanabilir. Bu nedenle kurslar kategorik olarak ayrılmıştır.

En çok tercih edilen kurs türü kısa adı ile İEP (İşbaşı Eğitim Programı) olup, işverenlerle birlikte ortak yürütülmektedir. Eğitimler iş yerlerinde uygulamalı olup, kursiyer iş basında meslek öğrenmekte ve bol uygulama imkânı bulmaktadır. Bu programa katılanların büyük bir bölümü kurs sonunda eğitim aldıkları iş yerinde kadrolu hale gelebiliyor.

İŞKUR kurs tarihleri sürekli değişkendir. Kursları ne zaman açılacağı, ne zaman başlayacağı yönünde belirli bir tarih yoktur. İşverenlerin ihtiyacı doğrultusunda her an yeni kurslar açılabilir. Bu nedenle İŞKUR kurs arama sayfası düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Başvuru yapmak için öncelikle İŞKUR’a kayıtlı olmalısınız. Bunu İŞKUR hizmet merkezleri ya da İŞKUR’UN İnternet sitesinden yapabilirsiniz.

Ankara Kosgeb Kursları

Devletimiz vatandaşları için sadece meslek edindirme kursları ve istihdam imkânı ile sınırlı kalmadan aynı zamanda kendi işini kurmak ve büyütmek içinde yine birçok fırsat sunuyor. Bunun için kısa adı KOSGEB olan (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığını) yakından tanıyacağız.

Öncelikle KOSGEB’İN herhangi bir meslek edindirme kursu olmadığını belirtmeliyim. Amacı küçük ve orta ölçekli işletmeler ile Kobileri maddi ve diğer gereksinimler konusunda desteklemek amaçlı kurulmuştur. İlk başlarda sadece Kobileri destekleyen kurum 2009 yılı sonrası girişimcilere de destek vermeye başlamıştır.

Türkiye’nin her yerinde kendi işini kurmak isteyen girişimciler ilk olarak 32 saat sürecek (1 hafta) kurslara katılması gerekir. Bu eğitim sonrasında sizlere KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bu sertifika ile KOSGEB’İN desteklerine başvuru yapabiliyorsunuz.

Kurmak istediğiniz işi, iş planı ile KOSGEB yönetimine aktarmanız gerekir. Onay verilmesi halinde hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. Şuana kadar yüzbinlerce kişiye destek verilmiştir. KOSGEB ve destekleri hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ankara’da ücretsiz kurslar elbette bunlarla sınırlı değildir. Sizler için araştırmaya devam edeceğiz. Sürekli ve yaz kursları gibi mevsimsel eğitimleri de siz ve çocuklarınız için bu sayfada paylaşmaya devam edeceğiz. Aşağıda yer alan yorum formundan Ankara’da bildiğiniz ücretsiz kursları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir