Öğrenciler ve lise mezunlarının merakla beklediği DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) 2022-2023 başvuruları başladı. 23 Eylül’e kadar devam edecektir. (1)

Güncelleme: Son başvuru tarihi 2 Eylül olarak belirtilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, E-kurs modülünde yapılan duyuru ile başvuruların 23 Eylül’e kadar uzatıldığı duyuruldu.

Başvurular, e-kurs.meb.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

E-Kurs Girişi Nasıl Yapılır?

Bağlantıya tıkladığınızda ilk yapmamız gereken Öğrenci Girişi butonuna tıklamak olacak ve aşağıda yer alan seçenekleri göreceksiniz.

E-Kurs giriş sayfası

E-Okul Öğrenci girişi kısmından ortaokul 6.7.8 sınıf öğrencileri ile lise 10.11.12. sınıf öğrencileri giriş yapabilr. Giriş ekranında sizden, T.C. kimlik numarası, okul numarası ve Nüfus cüzdanı seri no, cilt no gibi size özel bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Açık Lisesi Öğrencisi Giriş: kısmından ise Açık öğretim lisesinde öğrenim görenler kullanması gerekir. Tıkladığınızda sizi Açık öğretim lisesi giriş sayfasına yönlendirmektedir. T.C. Kimlik numarası ve lise kayıt esnasında aldığınız şifre ile giriş yapabillirsiniz.

Mezun Öğrenci Girişi: Lise mezunu bireylere yöneliktir. Tıkladığınızda sizi E-Devlet giriş kısmına yönlendirecektir. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

DYK Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Evet, arkadaşlar sisteme giriş yaptık. Menüden “Öğrenci işlemleri” kısmına 2 defa tıkladığınızda “Kurs Başvuru İşlemleri” menüsünü göreceksiniz.

Bu noktadan sonra eğitim gördüğünüz okul bilgileri ve hemen altında tercih edebileceğiniz dersleri göreceksiniz. Ortaokul öğrencileri 7 farklı ders içinden dilediklerini tercih edebilirler. Tercih edebilecekleri dersler arasında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgileri, Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı dil eğitimleri yer almaktadır. Sadece 8. sınıflara özel olarak T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin olduğunu belirtmek istiyorum.

Ortaokul öğrencileri için destekleme ve yetiştirme kursları

Lise öğrencileri ve lise mezunlarının seçim yapabileceği dersler arasında 14 farklı ders seçeneği bulunmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Felfese, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık yer almaktadır. Lise 12. sınıf öğrencileri ve mezunlara yönelik olarak T.C. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük dersi de seçenekler arasında olduğunu belirtmek istiyorum.

Bir diğer ayrıntı ise Uluslararası İmam Hatip Liseleri 9. sınıfta eğitim gören yabancı ülke vatandaşları içinde Türkçe eğitim seçeneği bulunmaktadır.

Görsellerde, ortaokul ve lise öğrencileri için seçenekler yer almaktadır. Her birinde maksimum 6 farklı ders seçilebildiği görülmektedir. Size sunulan seçeneklerden en fazla 6 dersi seçebilirsiniz.

Liseler için destekleme ve yetiştirme kursları

Katılmak istediğiniz dersin karşısında yer alan “Öğretmen Seçiniz” kısmından eğitim almak istediğiniz öğretmeni seçerek “Dersi Kurs Listesine Ekle” butonuna tıklayınız. İşlemlerin tamamlanması ile birlikte KAYDET butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ne Zaman Başlıyor?

DYK Kursları ve yaz dönemi ve yıllık olarak 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. Yaz dönemi kursları, okulların yaz tatiline girmesi ile başlarken, yıllık dönem ise okulların başlamasına kısa bir süre kala 5 Eylül’de başlamaktadır. Yıl boyu sürecek olan eğitimler 9 Haziran 2023 tarihinde sonlanacaktır. Destekleme ve yetiştirme kurslarında takvimin nasıl işlediğini aşağıda yer alan tablodan görebilirsiniz.

Kurs merkezi başvurularının alınması ve onaylanması15-19 Haziran 2022
Ücretli Öğretmen Başvuru Süreci20-26 Ağustos 2022
Öğrenci ve Lise Mezunu Kayıtlarının Yapılması27 Ağustos – 23 Eylül 2022’e Uzatıldı
Kurs Sınıflarının Hazırlanması3-4 Eylül 2022
DYK Kurslarının Başlaması5 Eylül 2022
Kursların Bitişi 9 Haziran 2023

DYK Nedir?

DYK ne demek? Sorusunun cevabı; Destekleme ve Yerleştirme Kursları şeklindedir. İlk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde uygulanmaya başlandı. Üniversite sınavlarına hazırlık eğitimi veren dershanelerin kapatılması sonrasında ortaya çıkan boşluk DYK kursları ile dolduruldu.

İlk başlarda, sadece lise 12. sınıf öğrencileri ve lise mezunlarına yönelik eğitim veren DYK kursları, aradan geçen zamanda birçok değişikliğe uğrayarak; daha geniş kapsamlı hale geldi. (2)

DYK Kurslarına Kimler Başvurabilir?

Örnek: Ortaokul 6.7.8. sınıf öğrencileri yanı sıra lise 10.11.12 sınıf öğrencileri de yararlanabilir hale geldi. DYK yaz kurslarında ise daha da geniş kitlelere erişerek ilkokul öğrencileri de yararlanabilmektedir.

Bir diğer örnek ise ülkemizde bulunan yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenimini kolaylaştırmak adına Uluslararası İmam Hatip Liseleri 9. sınıf öğrencileri içinde sadece, Türkçe alanında eğitim imkanı sağlandı.

Toplarlamak gerekirse ortaokul 6.7.8 sınıf öğrencileri ile lise 10.11.12. sınıf öğrencileri ve lise mezunları örgün ya da açık öğretimde okuyan ya da mezun olan lise mezunları da yararlanabilir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursu Ücretli mi?

Hayır, arkadaşlar DYK kursları ücretsizdir. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları E-Kılavuzu sayfasında aşağıda yer alan metin ile birlikte hiçbir şekilde ücret alınmaması gerektiği belirtilmektedir. (3)

“GENEL ESASLAR – 1.9. Açılacak kurslara devam eden öğrenci ve kursiyerden kurs ücreti alınmaz.”

DYK Kursları Hangi Gün ve Kaç Saat Olarak Yapılacak?

Yazının geri kalan kısmında, DYK takvimi, E-kurs giriş işlemi, kayıt ve ders seçimi gibi hususları aktardık. Şimdi ise destekleme ve yetiştirme kurslarına katılanların nasıl bir eğitim süreci ile karşılaşacaklarına bakalım. Burada aktaracağım bilgiler genel hususlar içermektedir. Her okul ya da halk eğitim merkezinin kurs gün ve saatleri farklılık içerebilir.

Sınıflarda Öğrenci Sayısı: Hazırlanacak olan kurs sınıflarında en az 10 en fazla 24 öğrenci olması gerekmektedir. Bir sınıfta öğrenci ya da kursiyer sayısı 10’un altına düşmesi halinde kapatılır. Öğrenci ve kursiyerler ise başka bir sınıfa aktarılır.

Eğitim Yerleri: Kurslar büyük ölçüde öğrencilerin eğitim gördüğü okullar ya da çevre okullarda sağlanacaktır. Lise mezunlarının eğitimleri ise halk eğitim merkezleri tarafından belirlenecek yerlerde sağlanır.

Kurs Gün ve Saatleri: Her eğitim kurumunun kendi içerisinde alacağı karara göre farklılık gösterebilir. Eğitim zamanları olarak, gün içerisinde ders eğitim sonunda, akşamları 22:00’a kadar ya da hafta sonları (Cumartesi, Pazar) uygulanacak şekilde kurum yöneticileri tarafından belirlenmektedir.

Ders Süreleri: Günlük ve haftalık ders saatlerina baktığımızda ise kursların günlük minimum 2 saatten az olmamak üzere 8 saate kadar sürebileceği belirtilmektedir. Dersler 40 dakikalık eğitim sürelerinden oluşmaktadır. Haftalık ders saatlerine baktığımızda ise öğrencinin sınıfına göre değiştiği görülmektedir. 6.7.8.10 ve 11. Sınıf öğrencileri haftalık maksimum 18 saat ders görürken, 12. sınıf ve lise mezunları içinse bu süre 24 saate kadar çıkabilmektedir.

SIK SORULAN SORULAR

Destekleme ve yetiştirme kursları ile ilgili merak edilen hususlara yanıt vermek istiyorum.

DYK kurslarında kursa katılmak zorunlu mu?

Evet, arkadaşlar okul gibi düşünebilirsiniz. Kurs süresinin 1/5’inden fazlasını kusursuz bir şekilde devamsızlık ile geçirmeniz halinde ders ya da derslerden kaydınız silinmektedir.

E-Kurs Nedir?

E-Kurs şeklinde bir uygulama yoktur. DYK kursları ya da diğer adıyla destekleme ve yetiştirme kurs başvurularının, e-kurs.meb.gov.tr adresinden yapılması nedeniyle; insanların büyük bir bölümü “E-Kurs” şeklinde tabir etmektedir.

DYK Yaz Kursları Ne Zaman Başlıyor?

2021-2022 eğitim öğretim dönemi DYK yaz kursu kayıtları 15-18 Haziran 2022 tarihlerinde yapıldı. Eğitimler ise 4 Temmuz’da başlayarak 28 Ağustos 2022 tarihinde son buldu. Bir sonraki dönem 2022-2023 DYK yaz kursları için tarihler henüz belli olmadı. Destekleme ve yetiştirme kursları kılavuzu güncellendiğinde buradan sizi bilgilendireceğiz.

Destekeme ve Yetiştirme Kursları Kılavuzu Yayınlandı mı?

Öğrenciler, öğretmenler ve hatta okul yöneticilerinin, her yıl merakla beklediği destekeme ve yetiştirme kursları klavuzuna e-kurs.meb.gov.tr adresinden ya da aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://e-kurs.meb.gov.tr/Dosya/2022_klavuz.pdf

REFERANSLAR

  1. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü. (t.y.). Destekleme ve Yetiştirme Kurslar e-Klavuzu. Erişim adresi: https://e-kurs.meb.gov.tr/Dosya/2022_klavuz.pdf
  2. Nartgün, Ş. S., & Dilekçi, Ü. (2016). Eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşleri. Kuram ve Uygulamada Eğitim Yönetimi22(4), 537-564.
  3. BOZBAYINDIR, F., & KARA, M. (2017). Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında (DYK) Karşılaşılan Sorunlar ve Öğretmen Görüşleri Temelinde Çözüm Önerileri Problems Faced at Supporting and TrainingCourses (STC) and Solution Suggestions According to Teacher Opinions. Sakarya University Journal of Education7(2), 336-349.