İSMEK Kursları

İSMEK’te Kursiyer Olmanın Şartları Neler?

İSMEK yaş sınırı, cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Eğitim faaliyetlerine ilk olarak 1996 yılında başlayan Enstitü İstanbul İSMEK Kursları, başvuru şartları ve yaş sınırlamaları konusunda birçok değişiklik yapmıştır.

Örneğin, geçtiğimiz yıllarda 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler için yaz ve kış dönemi eğitimleri verilmesi planlanmış, ancak sonradan iptal edilmiştir.

İSMEK kursları, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir ve genellikle 16 yaş ve üzeri bireylere yönelik eğitimler sunmaktadır. Ancak bazı eğitimlerde yaş sınırı aşağı ya da yukarı çekilebilmektedir.

Örneğin, müzik eğitimlerinde alt yaş sınırı 15 ve üzeri şeklinde uygulanırken aşçı çırağı eğitimlerinde ise minimum 18 yaş gerekmektedir. Görünüşe göre branşlara göre yaş sınırlaması değişmektedir.

İsmek Yaş Sınırı Bilgisine Nereden Bakılır?

Yapılması gereken en doğru işlem, başvuru yapmayı düşündüğünüz eğitimin yaş kuralını kontrol etmektir. Peki, bunu nasıl ve nereden yapacağız?

İsmek kayıt sayfasına girerek, katılmayı düşündüğünüz ya da merak ettiğiniz her eğitimin yaş kuralını görebilirsiniz.

İsmek kayıt sayfasına ulaşabilmek için https://enstitukayit.ibb.istanbul adresini kullanmamız gerekiyor. İsmek giriş işlemini yaptıktan sonra, programlar kısmından merak ettiğiniz eğitimi seçiniz.

Örnek, olması için bende diksiyon kursunun yaş sınırlamasına bakmak istiyorum. Başlama, bitiş tarihlerinin alt kısmında bazı ikonlar yer almaktadır. Kırmızı renkli insan ikonunun üzerine mouse ile gelmeniz halinde o branşın yaş sınırı gösterilmektedir. Aşağıda yer alan görselde olduğu gibi.

Yukarıda görmüş olduğunuz İSMEK yaş sınırı bilgisi, diksiyon kursuna aittir.

Farklı bir eğitime daha bakalım mı? Özellikle yaş sınırı 15 ve üzeri olan müzik eğitimlerine dair bir branş seçmek istiyorum. Bu sefer de gitar kursu seçelim. Çocuklar ve gençlerin en çok merak ettiği hususlardan biridir.

Programlar kısmından bu sefer “gitar kursu” seçiyorum ve insan ikonunun üzerine mouse işareti ile gelip baktığımda ise gitar kursunun yaş sınırı 15 olarak görülmektedir.

Daha farklı bir örnek vererek devam edelim mi? Lezzetli yemeklerin mucidi aşçılarımız ve bu mesleğe gönül verenlerin ilk durağı olan aşçı çırağı eğitimi, farklı yaş sınırı uygulamaları içermektedir. İSMEK aşçı çırağı kursuna kayıt olabilmek için 18 yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir.

Aşçı çırağı kursu

Farklı bir bilgiyi de paylaşarak yazıyı zenginleştirmek istiyorum. 15 yaş altı çocuk ve gençler için “Halk Eğitim Merkezi” kurslarında gitar ve diğer eğitimler sunulmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi’nde gitar kursları için alt yaş sınırı 6 iken, diksiyon kurslarında bu sınır 10 ve üzeri olarak uygulanmaktadır. Halk Eğitim Merkezi kursları ücretli mi? Tabii ki arkadaşlar, Enstitü İstanbul İsmek gibi o da ücretsiz eğitim vermektedir.

Bazı merkezler bağış vs. adı altında ücret talep edebilir, böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini anlattığımız yazımıza “Halk Eğitim Merkezi Kursları ücretli mi?” yazısından ulaşabilirsiniz.

İsmek’te Kursiyer Olmanın Başka Koşulları Var mı?

Alt yaş sınırı dışında, İstanbul’da yaşanıyor olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun ya da olmasın bu koşulu karşılaması gerekmektedir. Enstitü İstanbul İSMEK’ten aldığımız bilgiye göre, İSMEK uzaktan eğitim uygulamasının Türkiye genelinde uygulanması için çalışmaların devam ettiğini öğrendik.

Bazı Kurslarda İlköğretim ya da Lise Mezunu Olmak Gerekir!

İSMEK kurslarından yararlanmanın bir diğer koşulu ise mezuniyet durumudur. Birçok eğitimde mezuniyet durumuna bakılmazken, bazılarında “okuryazar, ilköğretim veya lise mezunu” olma şartı bulunmaktadır.

Örneğin, 0-72 ay çocuk gelişimi kursu için herhangi bir mezuniyet koşulu bulunmazken, okul öncesi çocuk gelişimi ve eğitimi için adaylardan minimum lise mezunu olmaları istenmektedir.

Mezuniyet durumu ile ilgili detayları nereden görebilirim? Sorusunun cevabı İSMEK’in resmi sitesinde yer alan “Eğitimler” bölümü olacaktır. Yukarıda paylaştığım detayı görebilmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. Okul öncesi çocuk gelişimi ve eğitimi sayfasında “koşullar” kısmına tıkladıktan sonra yeterlilikler kısmına göz atabilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/egitim_detay.aspx?BransCode=3396

İSMEK yaş sınırı ve diğer koşullar ile ilgili aktardıklarım şimdilik bu kadar. Gelişmeler olduğunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Başka sormak istediğiniz farklı bir konu olursa bize ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. YANGIN, B. (2007). Okul öncesi eğitim kurumlarındaki altı yaş çocuklarının yazmayı öğrenmeye hazır bulunuşluk durumları. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi32(32), 294-305.

Mustafa Gövercin

Yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir