İsmek kurslarında yaş sınırı kaç?

1996 Yılında ilk eğitim faaliyetlerini başlatan İsmek şuan dünyanın imrenerek baktığı ücretsiz kurslar halini gelmiştir. Hiç bir şekilde yorulmak bilmeyen bir yönetim anlayışı ile yönetilen kurum her yıl yenilikler ile karşımıza çıkıyor. İstanbul’un her yerine yaygınlaşan 240 kurs merkezi ve dünya genelinde bir rekor olan 348 branş sayısı ile sadece ülkemize değil aynı zamanda dünya ülkelerininde örnek aldığı bir eğitim kurumu haline geldi.

İsmek kurslarında yaş sınırı varmı?
Öncelikle ismek bir dershane pşmayıp, sanat ve meslek edindirme kurslarıdır. Bu tür eğitim kurumlarından yararlanmak için zorunlu eğitim yaşını tamamlamış olmak gerekir. Bu sebeple İsmek yaş sınırı olup, 16 ve üzeri sınırlama olmaksızın herkese açıktır. 16 Yaşına giren herkes 70 yaşına kadar İsmek’te eğitime sunulan 348 branştan dilediği eğitimi seçerek ücretsiz faydalanmaya başlayabilir.

İsmek’ten Kimler Yararlanabilir?
Yine bir ilk olan uygulama ile İnsan olan ve ismek yaş sınırı uygulamasına uyan herkes yararlanabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluğu olmayan kurslara yabancı devlet vatandaşlarıda Emniyet Müdürlüğünden alacakları belge ile katılma imkanları bulunmaktadır.

İstanbul’da İkamet Etmek Gerekir mi?
İsmek kurslarına katılmak isteyen bireylerden ikametgah belgesi istenmez. Fakat İstanbul dışında yaşayan birininde eğitimlere gelip gitmesi sorun olacağı için en azından eğitim süresi boyunca İstanbul’da olmanız gerekir.

İstanbul Dışında İsmek Kursları Yokmu?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK İstanbul’a özgü bir eğitim kurumudur. Fakat benzer eğitim kurumları tüm il ve ilçelerde olmasa bir çok gelişmiş şehirlerde mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, Bursa (Busmek) İzmir (İzmeb) Konya (Komek) Kocaeli (Ko-mek) Kayseri (Kaymek) Gaziantep (Gamek) Antalya (Asmek) gibi o il ve ilçe adına özgü isimlerle hizmet vermektedir.

İsmek Yaş Sınırı

Yaşadığınız il ve ilçede belediye tarafından kurs yoksa bile üzülmeyin. Çünkü devletimiz tüm ilçelere en az 1 adet Halk Eğitim ve Meslek Eğitimi Merkezi açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir