Mesleki Eğitim

ÜSMEK ve ÜSGEM ile Üsküdar’da Ücretsiz Eğitim Fırsatları

Üsküdar Belediyesi kursları, ÜSGEM (Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri) ve ÜSMEK (Üsküdar Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) adları altında sunulmaktadır. Bu kurslar, Üsküdar’da yaşayan çocuklar, gençler ve yetişkinlere yönelik çok fazla olanak sağlamaktadır. (1)

ÜSMEK (Üsküdar Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları), Üsküdar’da ikamet eden 16 yaş ve üzeri bireyler için ücretsiz kurs imkanı sağlamaktadır.

ÜSMEK’in 2023-2024 kayıtları başlamıştır. Üsküdar’da ikamet edenler, ön kayıt işlemi için aşağıda yer alan butona tıklayarak kayıt sayfasına ulaşabilirler.

[button text=”ÜSMEK Kayıt Ol” letter_case=”lowercase” color=”alert” size=”large” radius=”10″ icon=”icon-user-o” link=”https://usmek.org/kayit” target=”_blank”]

Lütfen dikkat ediniz, kayıt formunu doldurduktan sonra T.C. kimlik numaranız ile kontrol yapılacak ve Üsküdar’da ikamet etmediğiniz takdirde, aşağıda yer alan hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz.

Bilgileriniz doğrulanamadı, ikametgah şartını sağlıyorsanız lütfen tekrar denedikten sonra aynı problemle karşılaşıyorsanız iletişim kısmından yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

ÜSMEK Kursları

2020 yılında Üsküdar Belediyesi tarafından, 11 farklı kurs merkezinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamış olan ÜSMEK, açılımıyla (Üsküdar Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) olarak bilinmektedir.

Üsmek kursları

Aradan geçen süreçte kurs merkezi sayısı 16’ya, eğitimi verilen branş sayısı ise 266’ya yükselmiştir.

ÜSMEK kurs merkezleri ve ÜSMEK’te hangi kurslar var? Sorusunun yanıtını aşağıda yer alan bağlantıdan görebilirsiniz. https://usmek.org/kurs-merkezleri

ÜSGEM Kursları

Üsküdar’da ücretsiz eğitim veren bir diğer kurum ise ÜSGEM’dir. Kendi bünyesinde birçok eğitim kurumunu barındırmaktadır. (2)

Örneğin, Üsküdar Çocuk Üniversitesi, üstün yetenekli çocukları zeka ve yetenek testleri ile belirleyerek, Medeniyet Üniversitesi’nin desteğiyle 4 yıl süren özel bir eğitim programına dahil etmektedir.

ÜSGEM adı altında hizmet veren kurumların listesini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca detaylı bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

 • Üsküdar Çocuk Üniversitesi
 • Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri
 • Genç Enderun
 • Güzel Sanatlar Akademisi
 • Gençlik Akademisi
 • Gençlik Merkezi
 • Fikir Sanat Merkezi
 • Spor Merkezleri

Üsküdar Çocuk Üniversitesi

Sosyal sorumluluk projesi olarak 2012 yılında kurulan Üsküdar Çocuk Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Üsküdar Belediyesi işbirliği ile Türkiye’de bir ilk olarak YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından onaylanmış bir çocuk üniversitesidir. (3)

Özel yetenekli ve üstün potansiyele sahip öğrenciler, zeka seviyeleri, yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda 4 yıl sürecek bir eğitim programına dahil edilirler. Bu program, bilimsel ve eleştirel düşünme, sorgulama yetenekleri, sorun çözme yetenekleri gibi temel yaşam becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır.

Üsküdar Çocuk Üniversitesi kayıtları her yıl Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilmektedir. Öğrenci seçimi, zeka testleri ve değerlendirmeleri ile yapılmaktadır.

Üsküdar Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri

İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik eğitim veren bilgi evleri ve çocuk akademileri, özellikle hayalini kurdukları liselere yerleşmek isteyen öğrencilere yöneliktir. 2005 yılında kurulmuş olup yaklaşık 10.000 öğrenciyi Türkiye’nin en iyi liselerine yerleştirme fırsatı sunmuştur.

İlçe genelinde 14 farklı noktada bulunan bilgi evleri ve çocuk akademileri, okul destek etütlerinin yanı sıra ortaöğretime geçiş sınavına hazırlık eğitimleri de sunmaktadır.

Genç Enderun

Geleceğin fikir adamlarını yetiştirme amacıyla 2012 yılında kurulan “Genç Enderun,” ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yöneliktir.

Eğitimler haftada bir gün gerçekleştirilir ve genellikle hafta sonları (yarım gün) olur, toplamda 2 yıllık bir eğitim sürecini içerir. İlk yıl 5, ardışık yıl ise 5 farklı ders işlenir, böylece toplamda 10 farklı ders bulunur.

İki yıllık süreci başarıyla tamamlayan öğrenciler, Fikir Adamı Merkezi olarak kısaltılan FAM’da eğitim alma hakkı kazanırlar.

Barbaros Güzel Sanatlar Akademisi

Resim ve müzik alanlarında eğitim almak isteyenleri Üsküdar Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi’ne bekliyoruz.

Öğrenciler ve yetişkinler için farklı branşlar sunulmaktadır. Müzik eğitimleri ilkokul 4. sınıftan üniversite son sınıfa kadar herkes için uygundur. Resim eğitimleri ise ilkokul 5. sınıftan üniversite son sınıfa kadar tüm öğrencilere açıktır.

Gençlik Akademisi

Üsküdar’da ikamet eden veya okuyan lise öğrencileri ile 20 yaşını aşmamış lise mezunları için “Üsküdar Gençlik Akademisi,” çok amaçlı eğitimler sunmaktadır.

Üniversite hazırlık kursları yanı sıra okula destek eğitimleri verilmektedir. Ayrıca öğrencilerin motivasyonunu artırmak ve stresten kurtulmalarına yardımcı olmak amacıyla halı saha turnuvaları, tarihi ve kültürel geziler gibi motivasyon sağlayıcı etkinlikler de düzenlenmektedir.

Bunun yanı sıra psikolojik danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmak adına meslek danışmanlığı, üniversite gezileri ve gençlik kampları gibi katılmaktan keyif alacağınız uygulamaları da bulabilirsiniz.

Gençlik Merkezi

Liseli ve üniversiteli gençlere yönelik olarak 2011 yılında kurulan “Üsküdar Gençlik Merkezi,” eğitim, bilim, sosyal, kültür, sanat gibi serbest zamanlarınızı en güzel şekilde değerlendirmenizi sağlayacak imkanlar sunmaktadır. 27 farklı atölye ile keyif alabileceğiniz birçok faaliyet sizi bekliyor.

Fikir Sanat Merkezi

Girişimcilere yönelik olarak hayata geçirilen “Üsküdar Fikir Sanat Merkezi,” iş fikirlerini hayata geçirmek isteyenlere olanaklar sağlamaktadır. Tasarımdan yazılıma, web tabanlı uygulamalardan ürün geliştirmeye kadar tüm fikirleri hayata geçirmek isteyenler için kurulmuştur.

Projesi kabul edilen girişimcilere ortak kullanımlı ofis tahsis edilmektedir. Aynı zamanda projelerini hayata geçirmelerinde ve geliştirmelerinde onlara mentorluk desteği sağlanmaktadır. Şu ana kadar 300’den fazla girişimci, “Üsküdar Fikir Sanat Merkezi” ile hayal ettikleri başarıya ulaşmışlardır.

Spor Merkezleri

Sağlıklı yaşam veya kariyeriniz için ihtiyaç duuyacağınız spor eğitimleri yine Üsküdar Belediyesi ile geliyor. Üsküdar Spor Merkezleri, ilçe genelinde yaygın spor salonları hizmet veriyor. Üssport (Üsküdar spor üssü), markası ile yaz ve kış spor okulları ile ihtiyacınız olan her türlü spor eğitimini bulabilirsiniz.

REFERANSLAR

 1. Cömert, A. (2010). Sosyal Sorumluluk kapsamındaki kişisel gelişim programlarının işletmelere Ve katılımcılara katkıları Ve Üsküdar Belediyesi’Nde Bir araştırma (Doctoral dissertation, Marmara Universitesi (Turkey)).
 2. ARIKBOĞA, Ü. (2022). Belediyelerde Sosyal Harcamalar: Üsküdar ve Kadıköy Belediyesi Örnekleri.
 3. ATEŞ, H. K., & Gül, M. (2017). Türkiye’de üstün yetenekliler eğitimi ile ilgili yapılan lisansüstü tezlere genel bir bakış. Journal of Gifted Education and Creativity4(3), 33-57.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler