Mesleki Eğitim

Güvenlik Görevlisi (Yakın Savunma) Kursları

Güvenlik sadece polis yada jandarmadan beklenmeyip aynı zamanda özel ve kamu kurumlarında istihdam edilen özel güvenlik elemanları bulunmaktadır. Çok zaman istenmeyen olaylar yaşanmakta ve müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu müdahale esnasında bazen orantısız güç kullanılmaktadır.

Güvenlik kursları

Oysaki başarılı bir güvenlik görevlisi karşısındaki insanı zor kullanmadan bazı savunma teknikleri ile kolayca etkisiz hale getirebilmelidir. Bunun farkında olan eğitimciler ilk defa 2014 yılında eğitim vermeye başlayan Güvenlik Hizmetleri alanını kurdular. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde eğitim veren Güvenlik Görevlisi Kursları ilk olarak kamu kurumlarında çalışan güvenlik görevlilerini eğitme planı yapmaktadır.

Güvenlik Görevlileri Yakın Savunma Eğitimi (Defence Anti-Terror) hakkında detayları sayfamızda bulacak eğitim için gerekli şartları aşağıdan inceemelisiniz.

Güvenlik Görevlileri Yakın Savunma Eğitimi
Öncelikle bu eğitim silahlı yada silahsız güvenlik görevlisi yetiştirmeyip, ilk etapta kamu kurumlarında görev yapan güvenlik görevlilerinin savunma eğitimi almasını amaçlamaktadır. Bireysel yada toplumsal olaylarda daha bilinçli bir şekilde müdahale etmeyi öğreneksiniz. İlerleyen zamanlarda muhtemelen özel firmalarda görev yapan güvenlik elemanları içinde eğitim başlayacaktır. Çünkü savunma en temel güvenlik gerekliliklerinden birisidir.

Defence Anti – Terror (120 Saat)
Kısa adı DAT olan Defence Anti – Terror güvenlik görevlilerinin 120 saat yakın savunma eğitimi almalarını amaçlar eğitimler aşağıdaki şekilde gerçekeşecektir. Öncelikle kondüsyon tekniklerini en verimli kullanmayı öğrenerek başlıyoruz. El ve ayak blok teknikleri ile karşınızaki insana zarar vermeden el vuruş teknikleri öğretilmektedir. Kişinin kendini savunma teknikleri, yuvarlama ve yine aynı şekilde zarar vermeden ayak vuruş teknikklerini bol uygulamalar şeklinde öğreneceksiniz. Koruma tekniklerinide öğreneceğiniz Halk Eğitim Merkezi Güvenlik Görevlisi Kursları aynı zamanda teçhizatlı saldırganlara karşı savunma tekniklerini öğrenme imkanı sunuyor. Araç kullanımı ve savunma teknikleri ile olağanüstü durumlara karşı savunma eğitimleride alacaksınız. Eğitim 120 saat sürecek olup, eminim katılan herkes memnun kalacaktır.

Halk Eğitim Merkezi Güvenlik Kurslarına Kimler Katılabilir?
Öncelikle yeni bir eğitim bir nevi deneme ve geliştirme aşamasında olup, ilk etapta aşağıda liste halinde yayınlayacağım devlet kurumlarında görev yapanlar katılabilmektedir.

  • İçişleri Bakanlığı
  • Milli Savunma Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Ulaştırma Bakanlığı

Yukarda yer alan kurumlara ek olarak ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan güvenlik görevlileride bu eğitimden yararlanabilmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru için size en yakın Halk Eğitim Merkezi müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Eğitimler belirli kurs merkezlerinde olup, öğretici olarak Dünya Yakın Savunma Federasyonu’nundan belge almış görevliler nezaretinde yapılmaktadır.

Zabıtalara Eğitim Verilmeye Başlandı
Polis ve jandarma kadar toplumsal olaylardan sorumlu olan belediye zabıtaları özellikle seyyar satıcılar ile bazen hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen yerel yönetimler görevli zabıtaların yakın savunma eğitimleri alarak olaylara daha başarılı şekilde müdahale etmesini amaçlamaktadır.

İsmek Güvenlik Görevlisi Kursları Varmı?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sanat ve meslek edindirme kursları İsmek 250 ve hızla artan şube sayısı ile İstanbul’da yaşayan yerli yabancı herkese sanat ve meslek eğitimleri vermektedir. Fakat İsmek’te silahlı yada silahsız güvenlik kursu yoktur. Adı üstünda sanat ve meslek eğitimi faaliyetleri yürütmektedir.

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir