KOMEK Kursları

KOMEK Antakya’da Kurs Merkezi Açıyor.

Hatay’da yaşanan üzücü deprem sonrası, hayatın normale dönmesi için Konya Büyükşehir Belediyesi tüm imkanlarını seferber etmeye devam ediyor. Hatay’da kurulan konteyner kentte şimdi de ücretsiz meslek edindirme kurslarını hayata geçiriyor.

Adres: Güzelburç Mahallesi, İpekyoolu Caddesi, 1 Etap Konya Konteyner Kent

Telefon: 0501 732 46 46

İlk olarak, Hatay’ın Antakya ilçesinde yer alacak olan Komek kurs merkezinde kadınların severek katılacakları eğitimlere yer verilecektir.

Eğitim verilmesi planlanan branşlar arasında takı tasarımı, boyama,mefruşat, doğal taş işlemeciliği, amigrumi ve suni rattan örgü gibi hanımların çok sevdiği branşlar yer almaktadır. İlerleyen süreçte eğitimlerin sayısı ve çeşitliğili artırılacaktır.

Eğitimler ne zaman başlayacak?

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, kayıtların kısa bir süre sonra başlayacağı ve kayıt tarihlerinin duyurulacağı belirtilmiştir.

Başvurular, her zaman olduğu gibi kurumun resmi İnternet sitesi komek.org.tr adresinden gerçekleştirilecektir.

Usta öğretici tercihleri Hatay’dan yapılacak

Komek Antakya kurs merkezinde görev yapması planlanan usta öğretici ve uzmanların seçiminde, Hatay’da görev yapanlara öncelik verilecektir. Bu sayede Hatay’da ki kursiyerler ve eğitimcilere müthiş bir destek sağlayacaktır.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları ile ilk kez karşılaşan vatandaşlarımız için kurum hakkında bilgi vermek istiyorum.

KOMEK Nedir?

Açılımı Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları olan KOMEK, 2004 yılında kurulmuştur. İlk başta sadece Konya il merkezinde hizmet vermeye başlamıştır. 2014 Yılına gelindiğinde ise Konya’nın tüm ilçelerinde kurs merkezleri açılarak Konya’da 7’den 70’e ücretsiz eğitimlerden herkesin yararlanması sağlanmıştır. (1,2)

Kurslardan Kimler Yararlanabilir?

Cevap vermeyi en çok sevdiğim sorulardan biri diyebilirim, çünkü Türkiye ve dünyanın birçok yerinde yaşayan herkesi yakından ilgilendirmektedir.

Konya’da yaşayan çocuklar ve gençler, Genç Komek kurslarından yararlanırken, 16 yaş üzeri yetişkinler ise KOMEK kurslarından yararlanmaktadır. Ayrıca, hanımlara yönelik olarak, Aile Sanat ve Eğitim Merkezleri (ASEM) hizmet vermektedir.

Balkanlar projesi kapsamında yurtdışında da eğitim vermektedir. Balkan ülkeleri arasında yer alan Kosova, Makedonya ve Bosna-Hersek gibi ülkelerde de KOMEK kurs merkezlerine rastlayabilirsiniz.

KOMEK, uzaktan eğitim uygulaması KUZEM ile dünyanın her yerinden eğitimlerine katılmanızı sağlar. KUZEM üzerinden senkron ve asenkron eğitimlere katılabilir ve katılım belgeli eğitimlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları ile ilgili daha fazla bilgi ve güncel duyurulara komek.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Okulların tatil olmasıyla ile birlikte başlayacak olan KOMEK yaz okulu hakkında bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, usta öğretici ya da uzman olarak görev almak isteyenler içinde KOMEK Usta Öğretici bilgilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

REFERANSLAR

  • Küçükler, M. N. (2022). Bir sosyal belediyecilik uygulaması olarak KOMEK: Kursiyerlerin algılarına yönelik bir değerlendirme (Master’s thesis, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü).
  • Şahin, K. (2011). Belediye hizmetleri ve hizmet kalitesine yönelik vatandaş memnuniyetinin ölçümü (Konya il merkezi örneği) (Master’s thesis, Sosyal Bilimler Enstitüsü).

Mustafa Gövercin

Merhaba değerli arkadaşlar, yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler