İSMEK Kursları

İsmek Kayıtları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

İsmek Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2023-2024 (1. dönem) kayıtlarının 4 Eylül 2023 tarihinde başlayacağı açıklandı. İSMEK kayıt tarihlerinin her yıl farklı tarihlerde olduğu ve yılda iki farklı tarih aralığında gerçekleştiği bilgisini vermek istiyorum.

Enstitü İstanbul İSMEK’in 2023-2024 (2. dönem) eğitimleri 5 Şubat 2024 tarihinde başlayacaktır. Kayıt tarihleri açıklandığında bilgi paylaşımı yapılacaktır. Sizde, İSMEK’in “Akademik Takvim” sayfasından güncel tarihlere göz atabilirsiniz.

İSMEK Kayıt Nasıl Yapılır?

İSMEK kayıt işlemi için https://enstitukayit.ibb.istanbul adresini kullanmalısınız. Açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girmenizi isteyen bir ekran göreceksiniz.

İsmek giriş bilgileri

İstenen bilgiler, İBB Portal veya İstanbul Senin uygulamasında kullanılan üyelik, giriş bilgileridir. Eğer bu şekilde bir üyeliğiniz yoksa, ilk iş olarak üye olmanız gerekecektir. Aşağıda yer alan butona tıklayarak İSMEK üyelik ve giriş işleminin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

İsmek üyelik

İSMEK kayıt sayfasına eriştiğinizde, sizi gelişmiş filtrelerin bulunduğu bir araç karşılayacaktır.Bu filtreleri kullanarak en yakın kurs merkezini bulabilir veya başvuru yapmak istediğiniz eğitimin hangi İSMEK şubelerinde yer aldığını görebilirsiniz. Hazırsanız başlayabilir miyiz?

Tercihiniz Yüz Yüze mi Uzaktan Eğitim mi?

Aradığımız eğitime kolayca ulaşmak için ilk yapacağımız filtreleme işlemi, “eğitim veriliş şekilleri” kısmında olacaktır.

Yüz yüze ya da uzaktan eğitim

Katılmak istediğiniz eğitim kurs merkezlerinde yüz yüze olmasını isterseniz “Uzaktan Eğitim” seçeneğini kapatabilir veya uzaktan eğitimlere katılmak istiyorsanız yüz yüze eğitim seçeneğini kapatabilirsiniz. Böylece sadece ilgili eğitimleri görüntülemiş olursunuz.

Branş (Program) Seçimi Yapıyoruz

İsmek eğitim programları

Aradığımız eğitim ve kurs merkezine ulaşmak için kullanabileceğimiz bir diğer filtre ise “programlar” kısmı olacaktır. Bu seçenekte, yaklaşık 1000 farklı eğitimi bulabilir ve o eğitimin hangi kurs merkezlerinde olduğunu görebilirsiniz.

Örneğin, ben “Diksiyon” kursuna başvuru yapmak istiyorum. Programlar kısmından “Diksiyon” seçerek en altta yer alan “Ara” butonuna tıklıyorum.

Aşağıda yer alan görselde de olduğu gibi “Diksiyon” eğitimi olan İSMEK kurs merkezleri yanı sıra kurs günleri, saatleri, yaş sınırı gibi diğer detayları da içeren bilgiler karşıma geldi.

İsmek diksiyon kursu

İlçe ve Kurs Merkezi Bazında Arama

Diksiyon kursu seçtim ve sonuçlarda yaklaşık 100 tane kurs merkezi çıktı. En yakın merkezi aramak için bu karmaşıklık yerine seçimi daraltmak daha iyi olacaktır. Örneğin programlardan yine “Diksiyon” seçerek “İlçe ve Eğitim Merkezleri” kısmından ise eğitime katılmak istediğim ilçeyi seçebilirim.

Örneğin, ilçe kısmından “Bakırköy”ü seçtiğimde, bana sadece Bakırköy’de bulunan İSMEK kurs merkezlerini ve bu merkezler içinde “Diksiyon” eğitimi veren şubeleri gösterecektir. Bu şekilde daha hızlı bir sonuca ulaşabiliriz.

Eğitim Gün ve Tarihleri

İşimizi kolaylaştıracak bir diğer filtre, eğitim gün ve tarihlerine göre olanıdır. İlk aşamada programlar kısmından “Diksiyon”u seçtim ve bana İstanbul genelinde yaklaşık 100 kurs merkezini gösterdi. Eğitim günleri hafta içi, gündüz, akşam, hafta sonu gibi farklı seçeneklerle karışık bir şekilde listelendi.

Bu karışıklığın önüne geçmek için önce yaşadığım veya eğitime katılmak istediğim kurs merkezinin olduğu ilçeyi seçtim. Bana uzak olan ve işimize yaramayan yerleri eledim.

Şimdi bir eleme de kurs günlerinde yapmak istiyorum. Örneğin, ben kurslara sadece hafta sonları, yani “Cumartesi ve Pazar” günleri katılmak istiyorum. O zaman hafta içi kurslarını elemek istiyorum.

İsmek'in kurs gün ve saatleri

Bunu yapabilmek için “Eğitim Günleri” filtresinden yardım alacağım. Hafta içi günlerinin işaretini kaldırdığımda, bana sadece hafta sonu eğitimi olan diksiyon kursları gösterilecektir. Tabii ki tam tersi de yapılabilir. Sadece hafta içi eğitimleri göster ya da sadece belirli günleri göster diyebilirsiniz.

Filtreleri silmek için “Temizle” butonuna tıklayabilir ve tüm seçimlerinizi sıfırlayabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz eğitime başvuru yapmak için ekranın sağ kısmında yer alan “Seç” butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

Başvuru yaptığınız eğitimi iptal etmek için kurs başlangıç tarihi gelmeden önce “Eğitimlerim” menüsüne tıklayarak görebilir ve iptal edebilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. Koç, M. H., & Fidan, T. (2019). Yerel Yönetimlerin Yaygın Eğitim Faaliyetlerine İlişkin Kursiyer Görüşleri: İSMEK Örneği. Ankara University Journal of Faculty of Educational Sciences (JFES)52(1), 51-81.

Mustafa Gövercin

Yaygın eğitim alanında herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz eğitim fırsatlarını sizler için araştırmaya devam ediyorum.

Okuduğunuz Yazıya Benzer İçerikler