İsmek Sınavları, Sınav Sonuçları

Türkiye’nin en büyük ücretsiz hayat boyu eğitim merkezi olan İsmek hakkında bilgi verirken İstanbul’da yaşayan 16 yaş ve üzeri herkesin yararlanabileceğinden bahsettik, bu nedenle bazı arkadaşlar nereden çıktı şimdi bu ismek sınavları diyebilir. O nedenle bizde bu konuyu aydınlığa kavuşturmak ve kötü bir süpriz yaşamamanız bilgilendirmeya çalışacağız. Hazırsanız o halde başlayalım.

İsmek Sınav Sonuçları

İsmek Sınavları Nedir?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Eğitim Merkezi İsmek’te eğitim alanların yalnızca %10-%15’lik bir kısmını ilgilendiren bu konu özellikle kariyerini İsmek’te yapmak isteyenler için önem taşımaktadır. Bu nedenle iki farklı ismek sınav sistemi olup, biri kursiyerleri ilgilendirirken, diğeri ise ismek iş başvurusu yapan, öğretmen ve usta öğretici olmak isteyen eğiticileri ilgilendirmektedir. Dilerseniz öncelikle kursiyerleri ilgilendiren kısmı incelemeye başlayalım. Bakalım, nedir ve nasıl yapılıyor.

Kursiyer Seçimi İçin Sınav ve Mülakat
1996 Yılında 3 kurs merkezi ve 3 branş ile faaliyetlerine başlayan İsmek 2015 yılı verileri ele alındığında kurs merkezi sayısı 240 branş sayısı ile 348’e yükselmiştir. Özel kurslarda bile bulamayacağınız eğitimleri içeren İsmek tüm branşlarda yaygın eğitim faaliyeti yürütemiyor. Örnek Google Adwords ve Seo Kursu yalnızca İsmek mesleki uzmanlık merkezlerinde eğitimi verilmekte olup, sınırlı kontenjan sağlanmaktadır. Yine bir örnek ile devam edelim. Bugünlerde Fatih Yavuz Selim şubesinde başlayacak olan seo kursu için maksimum 22-23 kursiyer alınacaktır. Fakat başvuru yapan 150-200 kişi bulunmaktadır. Gönül ister ki tüm başvuru yapanlar yararlansın ama her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu durumda eğitim alacak şanslı kişileri sınav ile belirliyorlar.

İsmek Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?
Kursiyer seçimi için yapılan sınavlarda herhangi net bir tarih olmayıp, eğitim başlamasına 2-3 gün kala sınav yapılmaktadır. O eğitime başvuran kişilere telefon ve kısa mesaj ile bilgi verek sınav yeri ve saati belirtilmektedir. O nedenle başvuru sayfasında telefon numaranızı kontrol edip, güncel değilse güncellemenizi öneririz. Aksi halde size ulaşılamayacağı için başvurunuz geçersiz sayılır.

Sınav Ne İçin Yapılıyor?
ismek sınavlarının asıl amacı alacağınız eğitimin aslında bir ön bilgi gerektirmesi ile yakından alakası bulunur. Yine seo kursu örneği ile devam edecek olursak, normal bir insan için seo aslında hiç birşey ifade etmemektedir. Seo Seo diyoruz, bir çoğunuz muhtemelen ilk defa duyduğu bu kavramı biraz açarsak iyi olur. Yoksa seo kelimesi ciddi anlamda canınızı sıkacaktır.

Seo Nedir?
Kısa adı Seo olan (Search Engine Optimization) web sitesi, blog ve eticat sitesi sahiplerilerini yakında ilgilendirmekte ve hatta hayati önem taşımaktadır. Örnek google arama kısmına Seo Kursu yazdığınızda ilk sayfada hatta ilk sırada çıkmak isteyen onlarca site ve kurs sahibi olacaktır. Google algoritma ve kuralları ile yakından alakalı olan bu sıralama seo bilgisi ile yapılmaktadır. Yani googlenin ne istediğini ve yapılmamasını istediklerini bilerek site yada siteleri bu şekile hazır hale getirmektir. Çok geniş bir alan olan Seo ve Seo Kursu hakkında siz en iyisi yandaki linke tıklayarak ulaşabşlirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-seo-kursu/

Ne Tür Sorular Soruluyor?
Evet değerli arkadaşlar seo kursu örneğine devam edecek olursak bu eğitimi almak isteyenlerin web tasarım bilgisi olması gerekir. Bunu anlamak için İsmek sınav yapmaktadır. Sorular ise %95 bu yönde olmaktadır. Bu sadece seo için geçerli olup, örnek Web Proğramlama eğitimi için sınav yapılması halinde çıkacak sorular bu eğitime katılacakların bilmesi gereken HTML, FTP, Hosting vs üzerine olacaktır. Yani arkadaşlar sınav tamamen o eğitime yönelik olup, o eğitimi alacak kişilerde temel düzey bilgiyi kontrol etmektedir.

İsmek Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?
Eğitime katıldığınızda size sınav notunuz şu yada bu şekilde bir bilgi verilmez. Ya nasıl olur? eğitime katılmaya hak kazanan yani sınavı başarıyla geçenlere sınavı geçtiniz, eğitim şu tarihte başlayacaktır. Şeklinde kısa mesaj gönderilmektedir. Size herhangi bir mesaj gelmediyse, bu durumda gerekli başarıyı gösteremediğiniz anlamına gelir. Özetle sadece eğitime katılmaya hak kazananlara mesaj iletilmektedir.

İşmek Usta Öğretici Sınavları
Yukarıda ki bilgiler İsmek’in iki farklı sınav sistemi olduğundan bahsetmiştik, kursiyerler için gerekli bilgileri aktardıktan sonra şimdide öğretmenlerimizin kariyer merkezi haline gelen İsmek öğretmenliği hakkında bilgi verelim. Her yıl binlerce usta öğretici alımı yapan İsmek İş Başvurusu işlemi online yapılmaktadır. Başvuru yapacağınız branş için gerekli şartlar sayfada belirtilmektedir. Bu şartlara uygun olanlar, kariyer.ismek.org adresinden İsmek iş başvurusu yapabilir. Daha sonra İsmek yönetim merkezi yetkilisi size ulaşarak sınava çağıracaktır. Başvuru yapan öğretmen adayları arasında yapılan sınav ile usta öğretici alımı yapılmaktadır. İsmek usta öğretici sınav ve mülakat bilgileri, başvuru durumu ile süreci 0212 531 01 41 nolu telefondan öğrenebilirsiniz. İsmek iş başvurusu konusunda merak ettiğiniz konular için yandaki linke tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/ismek-is-basvurusu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir